Naturalne samoopalacze - alternatywa na opaleniznę

Muśnięta słońcem skóra jest synonimem atrakcyjnego wyglądu. Z jednej strony promienie słoneczne są niezbędne do życia, z drugiej - groźne dla zdrowia skóry. Co zrobić by cieszyć się opaloną, złocistą i zdrową skórą? Wypróbuj 100% naturalne samoopalacze i balsamy brązujące!

Naturalne samoopalacze - alternatywa na opaleniznę
Spis treści:
  1. Czym są i jak działają samoopalacze?
  2. Naturalny samoopalacz – dlaczego warto go wybrać?
  3. Rodzaje naturalnych samoopalaczy
  4. Naturalny samoopalacz – pianka, balsam czy olejek?
  5. Jak działa samoopalacz na skórę?
  6. Jak zrobić naturalny samoopalacz DIY?
  7. Jak prawidłowo nakładać samoopalacz?
  8. Jak zmyć samoopalacz ze skóry?

Czym są i jak działają samoopalacze?

Samoopalacze to kosmetyki, które pozwalają uzyskać efekt letniej opalenizny bez konieczności wystawiania skóry na działanie promieniowania UV (Sunless tanning). 

Nadmierne i nierozsądne kąpiele słoneczne, zwłaszcza bez stosowania kosmetyków z filtrami UV, przyczyniają się do rozwoju groźnych nowotworów i wcześniejszego starzenia się skóry. Do niedawna, w okresie jesienno-zimowym, Polki chętnie korzystały z solariów. Łóżka solaryjne wykorzystują promieniowanie UVA, bez zakresu UVB wywołującego rumień i poparzenia. Promieniowanie UVA jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia skóry. Skutki jego oddziaływania, takie jak m.in. nadmiar wolnych rodników i elastoza posłoneczna (zesztywnienie i degeneracja włókien kolagenu i elastyny) dają o sobie znać dopiero po pewnym czasie.

Samoopalacze to 100% bezpieczny dla zdrowia skóry, naturalny sposób na złocistą opaleniznę bez słońca. Możesz stosować je o każdej porze roku. Z łatwością przygotujesz je w domu.

Naturalny samoopalacz – dlaczego warto go wybrać?

Naturalny samoopalacz działa łagodniej na skórę niż samoopalacze, które są dostępne w drogeriach. Taki produkt nie podrażnia skóry i może być stosowany nawet przez osoby mające skłonność do alergii. Samoopalacze naturalne, np. kakaowy balsam samoopalający, nie wysuszają skóry, lecz dbają o jej nawilżenie i odżywienie. Jeśli chcesz uzyskać delikatną opaleniznę i masz jasną karnację, postaw na naturalny samoopalacz z erytulozą. Przykładem takiego produktu jest naturalny balsam brązujący. Co ważne, erytruloza ma dodatkową zaletę – chroni skórę przed promieniowaniem UV. Pamiętaj też o tym, że samoopalacz naturalny daje miły dla oka efekt złocistej skóry już po kilku aplikacjach!

Rodzaje naturalnych samoopalaczy

Najczęściej wykorzystywane naturalne samoopalacze to erytruloza i dihydroksyaceton (DHA).

Erytruloza naturalny samoopalacz 

Erytruloza, podobnie jak DHA, zalicza się do grupy cukrów. Jest spokrewniona z DHA i wykazuje podobne właściwości. Erytruloza daje efekt opalenizny w dłuższym czasie, niż DHA (nawet do 24 godzin). Opalenizna uzyskiwana za pomocą erytrulozy jest jaśniejsza i bardziej naturalna. Zalety erytrulozy to:

  • większa stabilność na wpływ temperatury i światła, niż w przypadku DHA,
  • brak smug na skórze,
  • brak charakterystycznego zapachu samoopalaczy,
  • stosowana łącznie z DHA daje w efekcie bardziej trwałą i jednolitą opaleniznę.

Zapamiętaj!

Erytrulozę stosuj w stężeniach: 1-10% dla osób o jasnej karnacji; 10-20% dla osób o ciemnej karnacji. W połączeniu z DHA stosujemy 1-3% erytrulozy. 

DHA - Dihydroksyaceton naturalny samoopalacz 

DHA – dihydroksyaceton należy do rodziny cukrów. Został odkryty w Niemczech w 1920 roku. W przyrodzie DHA występuje w komórkach drożdży, niektórych bakterii, roślin wyższych i zwierząt. Pierwszy kosmetyk brązujący z DHA w składzie powstał dopiero w 1959 roku. Właściwości brązujące DHA zostały odkryte, jak to często w naukach przyrodniczych bywa, przypadkiem. 

Opalenizna uzyskiwana dzięki samoopalaczom na bazie DHA jest wynikiem reakcji chemicznej między DHA, a aminokwasami występującymi w warstwie rogowej naskórka. Zabarwienie powstaje w ciągu około 2-6 godzin. Czas ten zależy m.in. od grubości warstwy rogowej naskórka. Intensywność opalenizny zależy z kolei od użytego stężenia. DHA stosujemy w ilości 2 do 6%, maksymalnie 10%.

DHA nie powoduje reakcji alergicznych, podrażnień i uczuleń. Charakterystyczną cechą kosmetyków z DHA jest specyficzny zapach skóry pojawiający się po około godzinie od aplikacji. Zapach ten jest efektem normalnym, związanym z mechanizmem działania surowca. Nie ma zawiązku z jakością kosmetyku. Jego intensywność jest cechą indywidualną każdego z użytkowników samoopalaczy.

Naturalny samoopalacz – pianka, balsam czy olejek?

Zastanawiasz się nad tym, jaka forma samoopalacza będzie dla Ciebie najlepsza? Dużo zależy od Twoich indywidualnych upodobań. Jeśli interesują Cię naturalne samoopalacze do twarzy, możesz postawić np. na brązujący krem z bazy z samoopalaczem DHA 4%. Do przygotowania takiego preparatu wykorzystuje się ekologiczną bazę kremową, która równomiernie rozprowadza się po skórze. Balsamy z bazy doskonale sprawdzają się także jako główny składnik preparatów samoopalających do ciała. Wypróbuj balsam z bazy z ekologicznym samoopalaczem DHA 4%, który nie zostawia smug ani zacieków i zapewnia równomierną opaleniznę. Dla osób z jasną lub bardzo jasną karnacją polecamy naturalny balsam brązujący z erytrulozą. Być może, zamiast balsamu, wybierzesz jednak naturalny samoopalacz w piance, który ma bardzo przyjemną konsystencję i idealnie nadaje się na skórę nóg. Jeśli chodzi o olejki o działaniu brązującym, to trzeba zaznaczyć, że mają one szczególne właściwości odżywcze i przeciwstarzeniowe.

Jak działa samoopalacz na skórę?

Samoopalacz to bezpieczne opalanie bez słońca. W przeciwieństwie do opalenizny uzyskanej dzięki wystawieniu skóry na promieniowanie słoneczne, opalenizna powstająca pod wpływem samoopalaczy nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia poważnych chorób. Złoty odcień skóry wywołany dzięki zastosowaniu DHA lub erytrulozy, jest wynikiem reakcji substancji czynnej z aminokwasami obecnymi w warstwie rogowej naskórka. Im większe stężenie DHA lub erytrulozy w kosmetyku, tym mocniejszą opaleniznę się otrzymuje. Samoopalacze ECOSPA zawierają naturalne składniki, w tym cenne oleje – balsam samoopalający z 2% DHA i 10% erytrulozą ma w swoim składzie olej z dzikiej róży o działaniu regenerującym i uelastyczniającym skórę. 

Jak zrobić naturalny samoopalacz DIY?

Balsam brązujący DIY z łatwością przygotujesz wykorzystując bazę kremową lub bazę balsamową ECOSPA. Odważ odpowiednią ilość bazy i DHA, w zależności od intensywności opalenizny, jaką chcesz uzyskać. DHA rozpuść w małej ilości wody lub hydrolatu i wymieszaj z bazą. Sprawdź pH za pomocą papierka lakmusowego. Jeżeli pH jest zbyt wysokie, dodaj niewielką ilość kwasu cytrynowego rozpuszczonego w wodzie i sprawdź ponownie. Do samoopalaczy z DHA warto dodawać antyoksydanty np. witaminę E – miks naturalnych tokoferoli.

W podobny sposób przygotujesz samoopalacz z erytrulozą lub połączeniem DHA i erytrulozy. 

Receptura na Balsam samoopalający z 2% DHA i 10% erytrulozą

Składniki na 120 g do słoika 120 ml:

Krok 1. W zlewce 50ml odważ DHA - Dihydroaceton i 5g wody destylowanej. Całosć dokładnie wymieszaj, aż DHA - Dihydroaceton zupełnie się rozpuści. Dodaj konserwant DHA BA.

Krok 2. W zlewce 250 ml odważ emulsun i olej z dzikiej róży. W zlewce 100 ml odważ pozostałą część wody destylowanej.

Krok 3. Przygotuj kąpiel wodną na palniku. Woda w kąpieli musi być gorąca, prawie wrząca. Do kąpieli wodnej wstaw zlewki 250 ml i 100 ml i podgrzewaj obie do podobnej temperatury ok. 80 st. C. Temperaturę kontroluj termometrem.

Krok 4. Część z wodą zacznij powoli wlewać do fazy olejowej, jednocześnie mieszając. Mieszaj jeszcze przez kilka minut trzepaczką. Następnie wyjmij zlewkę z kąpieli wodnej i ponownie mieszaj, aż emulsja zagęści się i ostygnie poniżej 35 st. C. 

Krok 5. Kiedy emulsja ostygnie do 35 st. C dodaj rozpuszczony w wodzie DHA - Dihydroaceton wraz z konserwantem DHA BA. Dokładnie wymieszaj.

Krok 6. Następnie dodaj po kolei witaminę E, olejek oraz erytrulozę. Po każdym składniku dokładnie wymieszaj. Erytrulozę dodaj w dwóch porcjach.

Krok 7. Na koniec dodaj kwas mlekowy 80% i wymieszaj. Przełóż balsam do słoika i opisz.

Możesz przygotować również samoopalającą mgiełkę. DHA rozpuść w wodzie, dodaj glicerynę roślinną (2-5%), kwas hialuronowy (w ilości 1-2%), ulubiony hydrolatu. Pamiętaj, aby dodać eco-konserwant w płynie. Przelej do butelki z atomizerem. Przechowuj w suchym i chłodnym miejscu bez dostępu światła.

Bardzo przyjemną formą aplikacji samoopalaczy są samoopalające pianki. Dzięki pianie, szybko i równomiernie rozprowadzisz kosmetyk na ciele. Do przygotowania pianki samoopalającej potrzebujesz wody, DHA, gliceryny, płynnego eco-konserwantu i niewielkiej ilości detergentu, zapewniającego efekt piany. Przelej produkt do pianotwórczej niskociśnieniowej butelki 150 ml.

Jeżeli przygotowujesz samoopalający krem lub balsam od podstaw, pamiętaj że DHA dodajemy do receptury jako ostatni składnik, w temperaturze 25-30 st.C. Do balsamów brązujących warto dodawać składniki delikatnie przyciemniające skórę i nadające złocisty odcień. Zaliczamy do nich: masło kakaowe, olej z rokitnika, masło Bacuri, macerat z marchwi.

Przygotowując kosmetyki DIY z DHA i erytrulozą należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Kosmetyki z DHA powinny mieć pH 4-6, przy wyższych wartościach dochodzi do rozkładu surowca. 
  • Kosmetyki DIY z DHA i erytrulozą przechowuj w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce. Podwyższona temperatura powoduje utratę właściwości DHA.
  • Samoopalacze dodawaj do emulsji w temperaturze poniżej 30 st.C. 
  • DHA jest bardzo reaktywnym surowcem, dlatego nie łącz go z: aminokwasami, białkami, kwasami owocowymi, mocznikiem, tlenkiem cynku i dwutlenku tytanu, kolagenem, hydrolizatem protein, składnikami zawierającymi jony żelaza, fosforanami, carbomerem (zagęstnikiem). 
  • Kosmetyki z erytrulozą powinny mieć pH 2-5.
  • W kosmetykach z erytrulozą również należy unikać surowców wspomnianych już przy DHA.
  • Oba surowce – DHA i erytruloza łatwo rozpuszczają się w wodzie. 

Jak prawidłowo nakładać samoopalacz?

Prawidłowe stosowanie samoopalaczy wymaga pewnej wprawy. By opalenizna była jednomierna, pozbawiona smug, naturalna, przestrzegaj kilku zasad:

  1. Kilka dni przez nałożeniem samoopalacza wykonaj peeling skóry. Zwróć szczególną uwagę na skórę łokci, kolan i stóp.
  2. Po peelingu nałóż na skórę balsam nawilżająco-natłuszczający, by przywrócić skórze prawidłowy poziom nawilżenia i wygładzić ją. Gdy skóra jest nawilżona, DHA łatwiej przenika w głąb warstwy rogowej naskórka.
  3. Samoopalacz najlepiej nakładaj za pomocą rękawicy. Nakładaj kosmetyk punktowo w małych ilościach i niedalekich odległościach, a następnie kulistymi ruchami równomiernie rozprowadź na ciele, tak by uniknąć smug.
  4. Jeżeli używasz kosmetyku w sprayu, rozpylaj go z odległości 30 cm.
  5. Po nałożeniu samooplacza dokładnie umyj dłonie.

Aplikację samoopalaczy powtarzaj przez kilka dni do uzyskania odpowiedniego dla Ciebie efektu kolorystycznego. 

Jak zmyć samoopalacz ze skóry?

Wiesz już, czym jest naturalny samoopalacz i jak zrobić taki kosmetyk, ale warto też wiedzieć, jak pozbyć się efektów jego działania. Samoopalacz możesz zmyć ze skóry, jeśli został nierównomiernie rozprowadzony lub po prostu gdy nie chcesz już mieć opalenizny. W pozbyciu się efektów użycia samoopalacza pomaga wykonanie peelingu. W usuwaniu takiego kosmetyku sprawdza się także sok z cytryny, który rozjaśnia skórę. Warto dodać do niego trochę sody oczyszczonej, aby wzmocnić jego działanie. Jeżeli chcesz natomiast przedłużyć trwałość opalenizny, stosuj balsam z masłem kawowym i ekstraktem CO2 z marchwi do pielęgnacji skóry opalonej.

FAQ

Naturalny samoopalacz – jak działa na skórę?

Naturalny samoopalacz działa na skórę w sposób bezpieczny. Nie przyczynia się do rozwoju nowotworów skóry i nie przyspiesza procesów starzenia się komórek.

Jakie surowce naturalne mają działanie samoopalające?

Do surowców naturalnych wykazujących działanie samoopalające należą: DHA, erytruloza, olej z rokitnika, olej z nasion marchwi, masło kakaowe i masło kawowe.

Jakie są rodzaje samoopalaczy?

Do produkcji samoopalaczy wykorzystuje się DHA lub erytrulozę, która działa nieco delikatniej. Te dwie substancje można łączyć ze sobą.

Jak nakładać samoopalacz na skórę?

Samoopalacz należy nałożyć na dobrze oczyszczoną i suchą skórę. Wcześniej możesz wykonać peeling.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Mgiełka samoopalająca do ciała
Mgiełka samoopalająca do ciała

Receptura DIY na mgiełkę samoopalającą do ciała. Połączenie erytrulozy i DHA pozwala otrzymać naturalną opaleniznę przez cały rok i dodatkowo rozświetla skórę. Są to 100% naturalne i bezpieczne samoopalacze, które dają efekt letniej opalenizny bez konieczności wystawiania skóry na działanie promieniowania UV. Mgiełka nie pozostawia smug ani plam na ciele.

Poziom trudności:
bardzo łatwy
Naturalne samoopalacze - alternatywa na opaleniznę nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Naturalne samoopalacze - alternatywa na opaleniznę.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.