Skip care - minimalizm kosmetyczny, jak go wdrożyć? | ECOSPA

"Skip" w języku angielskim oznacza „pominąć”. Trend skip care to minimalizm pielęgnacyjny, polegający na ograniczeniu do niezbędnego minimum kroków pielęgnacji i ilości stosowanych na co dzień kosmetyków. Pielęgnacja skip care, mimo że oszczędna w środkach, może być bardzo skuteczna. Na tym właśnie polega jej fenomen, za którym podąża coraz większa rzesza kobiet na świecie.

Skip care -  minimalizm kosmetyczny,  jak go wdrożyć? | ECOSPA
Spis treści:
  1. Skip care - nowy trend w pielęgnacji
  2. Skip care - na czym polega minimalizm kosmetyczny?
  3. Jakie mogą być skutki braku umiaru w pielęgnacji?
  4. Skip care - jak stosować minimalizm kosmetyczny w praktyce

Skip care - nowy trend w pielęgnacji

Trend Skip care jest przeciwwagą dla wieloetapowych koreańskich rytuałów pielęgnacyjnych. Co ciekawe, skip care również wywodzi się z Korei, a jego zwolennikami są koreańscy millenialsi. Kobiety w Europie stosowały zasadę minimalizmu pielęgnacyjnego już wcześniej. Znane ze swej elegancji Francuzki, czy mieszkanki krajów Skandynawskich od dawna opierały pielęgnację na podstawowych produktach o prostych składach.
Trend skip care opiera się na zasadzie “im mniej, tym lepiej”. Wdrażając w życie zasady skip care:

  • zmniejszasz ryzyko podrażnień skóry,
  • wytwarzasz mniej odpadów – dbasz o środowisko,
  • wydajesz mniej pieniędzy,
  • zyskujesz więcej wolnego czasu.

Skip care - na czym polega minimalizm kosmetyczny?

Minimalizm kosmetyczny polega na ograniczaniu ilości stosowanych codziennie kosmetyków do tych najbardziej istotnych. Wyraża się również w prostych składach oraz zmniejszeniu ilości i częstotliwości zabiegów pielęgnacyjnych. Skóra posiada własne mechanizmy regeneracyjne, uaktywniające się między innymi w czasie snu. Skip care pozwala skórze poprawnie funkcjonować i regulować naturalną odnowę i regenerację i nie obciąża skóry nadmiarem kosmetyków. 

Jakie mogą być skutki braku umiaru w pielęgnacji?

Brak umiaru w pielęgnacji prowadzi do efektów odwrotnych do zamierzonych – podrażnień, wzrostu wrażliwości skóry, dyskomfortu (uczucia kłucia, swędzenia, pieczenia i ściągnięcia skóry). W skład kosmetyków wchodzi kilkanaście do kilkudziesięciu składników. Jeśli pomnożymy je przez kilka kosmetyków nakładanych jednocześnie, łatwo zauważyć, że dziennie aplikujemy skórze cały arsenał substancji, które mogą wchodzić w reakcje przyczyniające się do podrażnień, alergii i stanów zapalnych.

Zgubnym zwyczajem jest nadmierne, zbyt agresywne oczyszczanie skóry. Zbyt częste peelingi, czy aplikowanie kwasów AHA jednocześnie poprzez stosowanie toników, peelingów i kremów złuszczających, może doprowadzić do uszkodzenia bariery lipidowej skóry. Niewłaściwie dobrane, agresywne, intensywnie pieniące się detergenty z kolei przyczyniają się do utraty równowagi mikrobiomu skóry – zewnętrznej bariery ochronnej naskórka.

minimalizm kosmetycznySkip care - jak wpływa na skórę

Stosując pielęgnację skip care minimalizujesz ryzyko podrażnień i alergii skórnych, jakie mogą występować podczas stosowania kilku czy nawet kilkunastu kosmetyków dziennie o różnych składach. Skip care pozwala uspokoić skórę nadwrażliwą i nadreaktywną. Jest odpoczynkiem dla skóry stymulowanej mnogością składników zawartych w kosmetykach. Więcej nie zawsze oznacza lepiej. W skip care wybierasz składniki najbardziej potrzebne twojej skórze, rezygnując z tych, bez których jest w stanie sobie poradzić. 

Skip care - jak stosować minimalizm kosmetyczny w praktyce

Pierwszym krokiem pielęgnacji skip care jest wybór odpowiednich kosmetyków dopasowanych do potrzeb twojej skóry. Określ składniki, które są niezbędne twojej skórze, uwzględniając jej charakterystyczne cechy i zrezygnuj ze stosowania wszystkich innych. Zwracaj uwagę na składy kosmetyków. Wybieraj te jak najbardziej naturalne i ekologiczne lub samodzielnie twórz kosmetyki dla siebie. 

Skip care a kosmetyki DIY

Samodzielne tworzenie kosmetyków doskonale wpisuje się w trend Skip care i minimalizmu kosmetycznego. Przede wszystkim ideą kosmetyków DIY jest stosowanie składników naturalnego, roślinnego pochodzenia, a produkty stworzone przez Ciebie z tych podstawowych składników są w 100% naturalne i bezpieczne dla Twojej skóry. Po drugie kosmetyki DIY dają Ci możliwość całkowitej personalizacji i dopasowania składników do aktualnych potrzeb Twojej skóry. Możesz zrezygnować z używania surowców, które nie sprawdzają się u Ciebie i wybierać tylko te, składniki które dają najlepszy efekt. Kosmetyki DIY to także wielofunkcyjność zastosowania. Serum olejowe do twarzy DIY możesz także wykorzystać do olejowania włosów, jako odżywka do paznokci lub olejek na przesuszone partie ciała. Żel do mycia twarzy może także spełniać funkcje żelu do mycia rąk lub skóry całego ciała. Myślenie o kosmetykach DIY w tym kontekście pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też przyczynić się do zużywania mniejszej ilości opakowań, a tym samym dbania o środowisko naturalne. 

oczyszczanie skórySkip care - jakie kosmetyki stosować

Zwolenniczki minimalizmu kosmetycznego polecają ograniczenie etapów pielęgnacji i stosowaniu 4 kluczowych kosmetyków: produktu do oczyszczania, toniku, kremu na dzień oraz serum. W zestawieniu tym nie ma kremu na noc, który uznaje się za produkt zbędny dla skóry, który blokuje zdolności regeneracyjne skóry zachodzące podczas snu. 

Kosmetyk do oczyszczania skóry

Oczyszczanie jest podstawowym krokiem każdej metody i stylu pielęgnacji. Do oczyszczania skóry wybieraj kosmetyki działające skutecznie, ale łagodnie. Zaburzenie równowagi płaszcza hydro-lipidowego naskórka przyczynia się do wzrostu przepuszczalności skóry, a tym samym zwiększenia przenikania w głąb skóry zanieczyszczeń, mikropyłów, alergenów itp. Skutkuje również zwiększeniem utraty wody z głębszych warstw skóry. Skóra odtłuszczana zbyt agresywnymi środkami myjącymi broni się wytwarzając nadmiar sebum, dający efekt mało estetycznego błyszczenia. 

Do mycia skóry wybieraj łagodne detergenty np. płyny micelarne. Micele to kuliste struktury, w jakie układają się cząsteczki detergentów po przekroczeniu określonego stężenia w roztworze. Cząsteczki detergentów, dzięki swej charakterystycznej budowie zamykają zanieczyszczenia wewnątrz miceli i usuwają je z powierzchni skóry. W skład płynów micelarnych wchodzą łagodne dla skóry detergenty np. glukozyd decylowy, hydrolaty, ekstrakty roślinne, składniki łagodzące, np. alantoina oraz nawilżające, jak kwas hialuronowy. Spróbuj przygotować własny Łagodny płyn micelarny z ekstraktem z prawoślazu.

Świetnie sprawdzą się także kostki do mycia skóry i demakijażu, wpisujące się nie tylko w trend skip care, ale także zero waste. Kostka do demakijażu oparta jest na delikatnym środku powierzchniowo czynnym SCI, który łagodnie oczyszcza i myje skórę, pozostawiając ją miękką i wygładzoną. Kostkę do demakijażu w bardzo prosty sposób możesz przygotować samodzielnie. Przetestuj recepturę DIY na Kostkę do demakijażu z glinką białą i olejem babassu.

naturalny tonik do twarzy diyTonik

Tonik jest kosmetykiem o bardzo prostym składzie, a jednocześnie bardzo szerokim wachlarzu właściwości. Toniki przywracają skórze jej naturalne, słabo kwaśne pH. Utrzymanie właściwego pH skóry pozwala na: 

  • równowagę mikrobiomu skóry,
  • utrzymanie prawidłowej przepuszczalności bariery naskórkowej,
  • prawidłowe funkcjonowanie skóry jako bariery ochronnej.

Toniki bazujące na naturalnych hydrolatach działają nawilżająco, łagodząco, odświeżająco. Hydrolaty dobrane odpowiednio do potrzeb skóry będą regulowały pracę gruczołów łojowych, hamowały rozwój bakterii, łagodziły podrażnienia, przywracały skórze zdrowy koloryt, wspomagały regenerację. Tonik – jeden kosmetyk o wielu mechanizmach działania, idealnie wpisuje się pielęgnacyjny minimalizm. W naszej bazie receptur znajdziesz ponad 50 receptur na toniki do twarzy dostosowane do różnych potrzeb skóry. Wybierz swój ulubiony, np. Tonik do cery suchej z ekstraktem z jabłka lub Regulujący tonik do cery tłustej z hydrolatem jałowcowym i witaminą B3.

serum do twarzy z naturalnych składnikówSerum do twarzy 

Serum do twarzy czyli skoncentrowana dawka składników aktywnych możesz stosować pod krem lub w zastępstwie kremu na dzień. Możesz przygotować serum na bazie kwasu hialuronowego i dodać do niego ekstrakty roślinne, np. witaminę C, pseudokolagen, ekstrakt z arniki, ekstrakt z prawoślazubioferment z bambusa, ekstrakt z liści winogrond-pantenol i niacynamid. Możesz też zrobić swoje serum DIY olejowe. Dzięki tej formule dostarczysz skórze cennych kwasów tłuszczowych, których źródłem są oleje roślinne. Dodaj do serum witaminę E, skwalan, witaminę C olejową, ekstrakt CO2 z owoców dzikiej róży, koenzym Q10, ekstrakt CO2 z nasion granatu. Wypróbuj receptury z naszej bazy, np. Serum z olejem z dzikiej róży, olejem śliwkowym i skwalanem do cery suchej lub Antyoksydacyjne serum z witaminą C 15%.

krem na dzień 100% naturalnyKrem na dzień

Skóra pozbawiona nawilżenia staje się szorstka w dotyku, ściągnięta, wyraźnie widać na niej zmarszczki. Krem na dzień ma za zadanie dogłębnie nawilżać skórę wystawioną na kontakt z suchym powietrzem, promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami powietrza dużych miast i wieloma innymi, niekorzystnymi czynnikami. Do kremów na dzień wybieraj naturalne oleje o lekkiej, szybko wchłaniającej się konsystencji i nie przetłuszczające skóry, np. olej jojoba, olej konopny, olej z dzikiej róży, olej z czarnuszki, olej z ogórecznika, olej z wiesiołka. Oleje kosmetyczne to bardzo istotne składniki kremów – działają nawilżająco, odżywczo, odbudowują uszkodzenia płaszcza hydro-lipidowego naskórka. W zależności od typu skóry oraz problemów, z którymi nasza skóra się boryka, dobierz odpowiednie składniki aktywne. 

Jeśli masz cerę wrażliwą, stosuj składniki o działaniu łagodzącym podrażnienia, np. d-pantenol, alantoina, mocznik kosmetyczny, żel z aloesu, ekstrakt z kasztanowca. Przy cerze tłustej i mieszanej wybieraj składniki bakteriostatyczne i seboregulujące, np. niacynamid, ekstrakt z wierzby białej, ekstrakt z zielonej herbaty, macerat z żeń-szenia. Cera naczynkowa potrzebuje z kolei substancji wzmacniających strukturę kolagenową skóry oraz ścianki naczyń krwionośnych. Sprawdzi się tu kompleks na naczynka, witamina C, ekstrakt z ruszczyka, ekstrakt z arniki. Cera dojrzała polubi się ze składnikami o działaniu antyoksydacyjnym, nawilżającym oraz stymulującym wytwarzanie kolagenu i elastyny. Warto wymienić tu: Kwas hialuronowy, hydromanil, witaminę C, koenzym Q10, roślinny kolagen, ekstrakt z miłorzębu, czy Ten's up. Odpowiednio dopasowany krem na dzień odpowie na wszystkie potrzeby skóry, bez konieczności dodatkowego stosowania esencji, masek w płachcie, czy punktowych żeli redukujących niedoskonałości.

W naszej bazie receptur znajdziesz mnóstwo receptur na kremy do twarzy dopasowane do różnych potrzeb skóry. Wypróbuj Różano-aloesowy krem do twarzy na dzieńNawilżający krem z aloesem i d-pantenolem do cery odwodnionej lub Krem z bazy z opuncją figową i ekstraktem z wąkroty.

Bardzo ważną rolą kremu na dzień jest także ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i generowanym przez nie nadmiarem wolnych rodników. By sprostać temu zadaniu, potrzebne są naturalne filtry UV i antyoksydanty. Z pomocą przychodzi naturalny krem z filtrem SPF 50, który zawiera filtr mineralny: dwutlenek tytanu oraz składniki roślinne: masło shea, wosk pszczeli, olej jojoba i olej sojowy. Krem ochronny SPF 50 nie tylko zabezpiecza skórę przed prominiami słonecznymi, ale również nawilża skórę i łagodzi podrażnienia.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Krem z bazy z opuncją figową i ekstraktem z wąkroty
Krem z bazy z opuncją figową i ekstraktem z wąkroty

Przepis DIY na krem z bazy z opuncją figową i ekstraktem z wąkroty. Ekstrakt z wąkroty pobudza produkcję kolagenu, łagodzi stany zapalne i działa przeciwutleniająco. Dodatkowo olej z opuncji figowe intensywnie nawilża, regeneruje i ujędrnia skórę. Krem przeznaczony do pielęgnacji cery suchej i dojrzałej.

Wskazania: Podrażnienie, Suchość, Zmarszczki
Poziom trudności:
bardzo łatwy
Skip care - minimalizm kosmetyczny, jak go wdrożyć? | ECOSPA nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Skip care - minimalizm kosmetyczny, jak go wdrożyć? | ECOSPA.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.