Świece sojowe DIY - Pytania i odpowiedzi FAQ

Świece sojowe to niewątpliwie bardzo stylowy dodatek do każdego wnętrza. Płomień i zapach świecy sojowej wprowadzają wyjątkową, przytulną i intymną atmosferę. Zachęcamy Cię do samodzielnego tworzenia świec sojowych. W naszym sklepie znajdziesz wszystkie potrzebne składniki oraz akcesoria, dzięki którym zrobisz własną, zapachową świecę sojową DIY. Zrobienie świecy jest bardzo proste. Warto jednak poznać kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować w procesie tworzenia świecy, aby uniknąć późniejszych problemów. Dlaczego powierzchnia Twojej świecy nie jest idealnie gładka? Dlaczego świeca się kopci lub czemu wypala się tunelowo? Sprawdź odpowiedzi na te i inne pytania i stwórz swoją idealną świecę DIY. 

Świece sojowe DIY - Pytania i odpowiedzi FAQ
Spis treści:
  1. Nigdy wcześniej nie robiłam świec samodzielnie. Czy własnoręczne robienie świec jest dla mnie odpowiednim zajęciem?
  2. Jakich składników potrzebuję do zrobienia własnej świecy sojowej DIY?
  3. Jakich olejków eterycznych mogę użyć do świecy?
  4. Jakich akcesoriów potrzebuję do zrobienia własnej świecy DIY?
  5. Jak wybrać wosk do świecy sojowej?
  6. Dlaczego w mojej świecy podczas palenia powstaje tunel, a wosk zostaje na ściankach naczynia?
  7. Moja świeca nie ma jednolitego koloru, pojawiają się na niej jaśniejsze przebarwienia. Dlaczego?
  8. Dlaczego płomień mojej świecy nie jest równomierny i niespokojnie migocze?
  9. Moja świeca przed zapaleniem miała bardzo intensywny zapach, ale po zapaleniu zapach jest właściwie niewyczuwalny. Dlaczego?
  10. Dlaczego powierzchnia mojej świecy nie jest idealnie gładka?
  11. Dlaczego w mojej świecy powstają wgłębienia?
  12. Moja świeca sojowa zaczęła kopcić, a szkło się ubrudziło. Dlaczego?
  13. Po zdmuchnięciu świecy na szkle pojawił się osad z sadzy. Dlaczego?
  14. Na dnie świecy zostało sporo wosku, a świeca już się nie pali. Dlaczego?
  15. Czy mogę wykorzystać słoik po wypalonej świecy ponownie? Jak usunąć pozostałości wosku ze szklanego słoika?
  16. Jak usunąć wosk z ubrania lub dywanu?

Nigdy wcześniej nie robiłam świec samodzielnie. Czy własnoręczne robienie świec jest dla mnie odpowiednim zajęciem?

Robienie świec DIY może i brzmi skomplikowanie, ale tak naprawdę jest to bardzo proste, przyjemne i satysfakcjonujące zajęcie odpowiednie także dla osób początkujących w DIY. Wystarczy zapoznać się z kilkoma zasadami i zaopatrzyć w niezbędne składniki oraz kilka akcesoriów. W sklepie ECOSPA.pl w kategorii Świece znajdziesz wszystko, co może Ci się przydać: woski, olejki eteryczne, knoty do świec, słoiki szklane do świec, szklane zlewki, oraz bagietki do mieszania. W sekcji recepturowej Świece DIY mamy dla Ciebie gotowe przepisy na naturalne świece sojowe. Postępując zgodnie z instrukcjami z przepisów stworzysz np. Aromatyczną świecę sojową o zapachu lawendy i trawy cytrynowej. Na naszym blogu znajdziesz także mnóstwo porad oraz inspiracji dotyczących tworzenia świec DIY oraz główne zasady palenia świec sojowych w domu

Jakich składników potrzebuję do zrobienia własnej świecy sojowej DIY?

Aby zrobić własną aromaterapeutyczną świecę DIY potrzebujesz jedynie wosku sojowego oraz naturalnych olejków eterycznych, które nadadzą zapach Twojej świecy. 

Jakich olejków eterycznych mogę użyć do świecy?

Nie wszystkie olejki eteryczne mogą być dodawane do świec. Wybór odpowiedniego olejku nie jest podyktowany jedynie zapachem. Najważniejszym kryterium jest temperatura zapłonu danego olejku eterycznego, która musi być wyższa niż temperatura topnienia wosku. Naturalne olejki eteryczne są substancjami łatwopalnymi, a ich temperatura zapłonu może wynosić od 30 do 120 st. C. Do świec DIY najbezpieczniej stosować olejki eteryczne o temperaturze zapłonu powyżej 70 stopni C. Należą do nich np. olejek lawendowy, olejek imbirowy, olejek trawy cytrynowej, olejek paczulowy, olejek drzewa różanego, olejek goździkowy, olejek wetiwerowy, olejek palmarosa. Pełny wykaz olejków, których możesz użyć do swoich świec DIY znajdziesz w artykule “Jak zrobić świecę sojową DIY” 

Jakich akcesoriów potrzebuję do zrobienia własnej świecy DIY?

Aby zrobić świecę DIY nie musisz mieć specjalistycznego sprzętu. Wystarczy garnek z gorącą wodą do roztopienia wosku w kąpieli wodnej, waga kuchenna lub waga laboratoryjna, żaroodporne naczynie do roztopiania wosku, np. dostępna w naszej ofercie zlewka szklana 250 ml oraz łyżeczka lub bagietka do mieszania składników. Przyda się także termometr do mierzenia temperatury wosku. Kluczowymi akcesoriami, które są niezbędne w produkcji świec jest słoik szklany lub inne odporne na wysokie temperatury naczynie, do którego przelejesz wosk oraz knot bawełniany lub knot drewniany, który zamocujesz na dnie naczynia. 

Jak wybrać wosk do świecy sojowej?

W naszym sklepie znajdziesz 2 rodzaje wosków sojowych:

Oba rodzaje wosku są najwyższej jakości, 100% naturalne, pozyskiwane z ziaren soi. Mają postać niewielkich biało-kremowych granulek o neutralnym zapachu. Nadają się do świec zalewanych w naczyniach i doskonale współpracują z olejkami eterycznymi. Wosk Ecosoya ma nieco bardziej miękką konsystencję. W związku z tym można go wykorzystać dodatkowo do tworzenia świec do masażu oraz do tart zapachowych przeznaczonych do kominków aromaterapeutycznych.

Dlaczego w mojej świecy podczas palenia powstaje tunel, a wosk zostaje na ściankach naczynia?

Najczęstszą przyczyną tzw. “tunelowania” świecy, czyli zostawania wosku na ściankach naczynia jest zbyt krótkie pierwsze palenie świecy. Jeśli palisz świecę za krótko, wosk nie zdąży rozpuścić się wystarczająco i powstaje tzw. tunel. Pierwsze palenie świecy powinno trwać dokładnie tyle czasu, aby wosk zdążył się rozpuścić na całej jego powierzchni, czyli od krawędzi do krawędzi. Zwykle trwa to ok. 2 godziny, ale najbezpieczniej zostawić świecę palącą się ok. 3-4 godziny. Inną przyczyną tunelowania świecy może być źle dobrany rozmiar knota. Gdy knot świecy jest za mały, nie może wytworzyć wystarczającej ilości ciepła, aby stopić całą powierzchnię wosku. Wtedy będzie spalał się w dół, tworząc w wosku tunel.

Moja świeca nie ma jednolitego koloru, pojawiają się na niej jaśniejsze przebarwienia. Dlaczego?

Wosk sojowy wzbogacony dużą ilością olejków eterycznych może się przebarwiać. Jest to zjawisko naturalne i nie wpływa na jakość świecy ani jej walory zapachowe.

Dlaczego płomień mojej świecy nie jest równomierny i niespokojnie migocze?

Jeśli płomień świecy migocze i pali się nieregularnie, prawdopodobnie oznacza to, że knot świecy jest za długi. W takim przypadku zgaś świecę i przytnij knot do długości ok. 5 mm. Przycięcie knota powinno rozwiązać problem migoczącego płomienia. Może się również zdarzyć tak, że świeca stoi w przeciągu lub na nierównej powierzchni. Spróbuj przestawić świecę w spokojniejsze i bardziej stabilne miejsce. 

Moja świeca przed zapaleniem miała bardzo intensywny zapach, ale po zapaleniu zapach jest właściwie niewyczuwalny. Dlaczego?

 Słabo wyczuwalny zapach świecy może być spowodowany: 

  • zbyt małą ilością dodanych olejków eterycznych

  • dodaniem olejkow eterycznych, gdy wosk miał za wysoką temperaturę, co spowodowało ulotnienie się zapachu. Pamiętaj, olejki eteryczne możesz dodać do wosku, gdy po rozpuszczeniu ostygnie do temperatury 55-60 stopni Celsjusza. Przed dodaniem olejków zmierz temperaturę wosku termometrem. 

  • nierównomiernym wymieszaniem wosków z olejkami eterycznymi.

  • zbyt krótkim czasem leżakowania świecy. Zapach świecy dojrzewa nawet 1-2 tygodnie. 

Dlaczego powierzchnia mojej świecy nie jest idealnie gładka?

Nierówna powierzchnia lub bąbelki pojawiające się na powierzchni świecy to jedne z najczęstszych problemów, które mogą dotyczyć domowej świecy DIY. Jakie mogą być przyczyny nierównej powierzchni świecy?

  • Główną przyczyną jest zwykle słabej jakości wosk. Wybieraj woski najwyższej jakości od sprawdzonych producentów. Kupując woski sojowe ECOSPA masz pewność, że Twoja świeca na pewno się uda! 
  • Przyczyna może tkwić także w napowietrzeniu wosku, które następuje podczas zbyt energicznego mieszania wosku z olejkami eterycznymi. Pamiętaj, aby wosk zawsze mieszać powoli i delikatnie tak, aby uniknąć powstawania bąbelków powietrza. Staranność i dokładność wymieszania olejków eterycznych w wosku jest równie ważna w całym procesie. 
  • Kolejny powodem może być także zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura wosku podczas zalewania naczynia lub nierównomierne zastyganie wosku na skutek niesprzyjającej temperatury otoczenia. Najlepiej, gdy temperatura w pomieszczeniu, w którym wykonujesz świece będzie wynosić ok 25 st. C.
  • Znaleźliśmy jeszcze jedną przycznę nierównej powierzchni świecy. Jest to zmieszanie wosku z wodą, które może mieć miejsce podczas roztapiania wosku w kąpieli wodnej. Wrząca woda przypadkiem może dostać się do naczynia z woskiem. Zadbaj o to, aby naczynie w którym rozpuszczasz wosk było na tyle wysokie, aby zminimalizować prawdopodobieństwo dostania się wody do naczynia z woskiem. 

Dlaczego w mojej świecy powstają wgłębienia?

Zdarza się, że na powierzchni wosku tuż przy knocie zauważysz nieestetyczne wgłębienie. Może to być spowodowanie nieodpowiednią temepraturą zalewania świecy lub zbyt szybkim jej stygnięciem na skutek zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu.

Moja świeca sojowa zaczęła kopcić, a szkło się ubrudziło. Dlaczego?

Jeżeli Twoja świeca do tej pory paliła się czysto i równomiernie, prawdopodobnie przyczyną kopcenia jest zbyt długi knot. Przycinaj knot przed każdym zapaleniem świecy na długość ok. 5 mm. Świeca może też zacząć się kopcić, jeśli jednorazowo pali się zbyt długo, zwykle powyżej 4 godzin. Wtedy knot może zwinąć się tworząc tzw. “grzybek”. Jeśli zaobserwujesz tego typu zjawisko, zgaś świecę i przytnij knot.

Drugą przyczyną kopcenia się świecy może być także zastosowanie nieodpowiednich olejków eterycznych o zbyt niskiej temperaturze zapłonu. Robiąc świecę sojową w domu, zawsze sięgaj po olejki eteryczne, których temperatura zapłonu wynosi minimum 70 stopni Celsjusza. Pełny wykaz olejków, które możesz stosować do swoich świec znajdziesz w artykule: "Jak zrobić świecę sojową DIY" 

Po zdmuchnięciu świecy na szkle pojawił się osad z sadzy. Dlaczego?

Pamiętaj! Nigdy nie zdmuchuj świecy! Zdmuchiwanie płomienia może spowodować rozniesienie gorącego wosku poza obręb świecy doprowadzając do zabrudzenia lub nawet pożaru. Zdmuchiwanie świecy niesie też za sobą ryzyko ukruszenia knota i zanieszczyszczenia świecy. Po trzecie zdmuchnięty płomień powoduje, że knot jeszcze przez jakiś czas się dymi doprowadzając do kopcenia i zanieczyszczenia naczynia świecy sadzą.  Do gaszenia świecy użyj specjalnego wygaszacza do świec lub metalowego narzędzia, np. pęsety. Możesz też zgasic świecę, przykrywając ją np. talerzykiem.

Na dnie świecy zostało sporo wosku, a świeca już się nie pali. Dlaczego?

Jeżeli Twoja świeca zgasła, podczas gdy w naczyniu zostało jeszcze sporo wosku, to bardzo dobrze. Świeca powinna zakończyć proces palenia, gdy w słoiku znajduje sie jeszcze ok. 7-8 mmm wosku. Minimalizuje to ryzyko pęknięcia słoika i rozlania wosku. Pozostały w słoiku wosk możesz wydobyć za pomocą łyżeczki, przetopić i ponownie wykorzystać do kominka aromaterapeutycznego jako tartę zapachową. 

Czy mogę wykorzystać słoik po wypalonej świecy ponownie? Jak usunąć pozostałości wosku ze szklanego słoika?

Słoik po zużytej świecy jak najbardziej możesz wykorzystać ponownie zgodnie z zasadami zero waste. Najłatwiejszym sposobem na usunięcie pozostałości wosku ze szkła jest włożenie słoika na kilka godzin do zamrażarki. Wosk pod wpływem bardzo niskich temperatur kurczy się, zaczyna odstawać od naczynia i łatwo go poluzować, a następnie usunąć. Gdy już usuniesz stwardniałe kawałki wosku, umyj słoik mydłem i ciepłą wodą lub umieść w zmywarce. Używając łyżki lub noża z łatwością usuniesz także przymocowany knot.

Jak usunąć wosk z ubrania lub dywanu?

Jeżeli zachlapiesz woskiem tkaninę, wykładzinę lub dywan, odczekaj, aż wosk zastygnie i odłam największe kawałki. Następnie przyłóż do zabrudzonej powierzchni papierowy ręcznik lub papier do pieczenia i przeprasuj to miejsce gorącym żelazkiem. Rozgrzany wosk zacznie wsiąkać w papier. Przeprasuj tkaninę kilkukrotnie, zmieniając za każdym razem papier na czysty. Następnie upierz tkaninę w gorącej wodzie z mydłem.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Tarta zapachowa do kominka Orientalna
Tarta zapachowa do kominka Orientalna

Receptura DIY na tartę zapachową do kominka Orientalną. Wyselekcjonowane składniki pochodzenia naturalnego nadadzą Twojemu pomieszczeniu przyjemny zapach, który relaksuje i nadaje zmysłowy nastrój. 

Poziom trudności:
łatwy
Świece sojowe DIY - Pytania i odpowiedzi FAQ nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Świece sojowe DIY - Pytania i odpowiedzi FAQ.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.