Naturalny dezodorant - zalety, rodzaje i właściwości naturalnych dezodorantów

Dezodorant to jeden z podstawowych kosmetyków stosowanych codziennie zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Pozwala zachować świeżość, maskuje nieprzyjemny zapach potu, niweluje dyskomfort. Czym różni się dezodorant od antyperspirantu i dlaczego warto wybrać dezodorant naturalny? Sprawdź! 

Naturalny dezodorant - zalety, rodzaje i właściwości naturalnych dezodorantów

Pocenie się to mechanizm termoregulacyjny, mający za zadanie utrzymanie stałej temperatury ciała i ochronę organizmu przed przegrzaniem. Pot jest uwalniany pod wpływem podwyższonej temperatury, wilgotności otoczenia, stresu, wysiłku fizycznego. Sam pot nie posiada zapachu. Nieprzyjemna woń powstaje dopiero w kontakcie potu z bakteriami bytującymi na skórze (pot jest dla nich doskonałą pożywką). Zapach odgrywa w życiu społecznym bardzo ważną rolę, dlatego też by unikać przykrej woni sięgamy po dezodoranty i antyperspiranty.

Czym się różni naturalny dezodorant od antyperspirantu?

Podstawową różnicą między dezodorantem i antyperspirantem jest ich odmienny mechanizm działania.

Dezodorant ma za zadanie maskować nieprzyjemny zapach potu. Z kolei głównym zadaniem antyperspirantu jest zapobieganie powstawania potu poprzez blokowanie ujść gruczołów potowych.

Składniki antyperspirantów działają ściągająco na ujścia gruczołów potowych, zmniejszają ich średnicę, utrudniając tym samym wydostawanie się potu na powierzchnię skóry. Antyperspiranty blokują ujścia gruczołów potowych jedynie w miejscu aplikacji i do momentu zmycia produktu ze skóry. 

Jak działa naturalny dezodorant?

Naturalny dezodorant ma za zadanie zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu, maskować go lub neutralizować. Dezodorant nie hamuje wydzielania potu – to zadanie należy do antyperspirantu. 

Wyróżniamy następujące mechanizmy działania dezodorantów:

  • hamowanie rozwoju bakterii,
  • przeciwdziałanie rozkładowi potu poprzez dostarczanie bakteriom innego źródła pożywienia (np. cytrynianów (Triethyl citrate) czy chitozanu będącego źródłem cukrów), lub mechaniczne absorbowanie (pochłanianie) potu,
  • blokowanie procesów utleniania składników potu,
  • maskowanie zapachu potu.

Dezodoranty działają przez kilka godzin. Polecane są osobom, które nie mają problemu z intensywnym poceniem. 

Składniki naturalnych dezodorantów

Dezodoranty neutralizują nieprzyjemny zapach potu dzięki składnikom bakteriobójczym – przeciwdziałającym rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za rozkład potu i powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Dodatek składników o działaniu antyoksydacyjnym pozwala zapobiegać procesom utleniania składników potu. 

Dezodoranty zawierają w składzie substancje zapachowe, maskujące nieprzyjemny zapach potu. W składzie dezodorantu znajdziemy również składniki mechanicznie pochłaniające pot, przez co staje się on niedostępny dla bakterii.

Dodatek składników nawilżających, łagodzących i regenerujących skórę nadaje dezodorantom dodatkowe, pielęgnacyjne właściwości. Składniki o działaniu łagodzącym koją podrażnienia skóry towarzyszące zabiegowi depilacji skóry pach.

Ałun potasowy

Ałun czyli siarczan glinowo-potasowy jest naturalnym minerałem o działaniu antybakteryjnym i ściągającym na ujścia gruczołów potowych. Po zaaplikowaniu ałunu na powierzchnię skóry, pod wpływem fizjologicznego pH skóry, tworzy się warstewka żelu uszczelniająca ujścia gruczołów potowych. Działanie ściągające, typowe dla antyperspirantów, pozwala na uzyskanie z zastosowaniem ałunu potasowego kosmetyku 2w1. Kosmetyk 2w1 czy „kosmetyk hybryda” łączy w sobie działanie dezodorujące i antyperspiracyjne. 

składniki naturalnych dezodorantów, ałun potasowy

Wodorowęglan sodu

Wodorowęglan sodu (soda oczyszczona) na ogół kojarzony jest z regulowaniem pH kosmetyku lub przygotowywaniem musujących soli lub kuli kąpielowych. W dezodorantach sprawdza się z uwagi na zdolność pochłaniania zapachów. Dodatkowo wodorowęglan sodu działa ściągająco i łagodząco.

Natrasorb Bath - skrobia z tapioki 

Natrosorb to naturalna skrobia pozyskiwana z tapioki mająca postać sypkiego, delikatnego, miękkiego, białego proszku. Skrobia pochłania pot, zapewniając uczucie suchości. Natrasorb, ze względu na swoje właściwości absorbujące doskonale sprawdza się także w produkcji naturalnych pudrów sypkich, podkładów, suchych szamponów.

Mikronizowany tlenek cynku

Tlenek cynku jest dobrze znanym składnikiem mineralnych kosmetyków kolorowych, zasypek na otarcia dla dzieci i kremów ochronnych z SPF. Mikronizowany tlenek cynku działa łagodząco, ściągająco, antyseptycznie, matująco,  przyspiesza proces regeneracji drobnych uszkodzeń skóry. Zastosowany w naturalnych dezodorantach tworzy warstewkę pochłaniającą nadmiar wilgoci i łagodzącą ewentualne podrażnienia skóry. Z uwagi na bardzo małe cząsteczki, mikronizowany tlenek cynku nie pozostawia białych śladów na skórze.

W naturalnych dezodorantach idealnie sprawdzą się również:

Jako składnik dezodorantów świetnie sprawdzi się żel z aloesu, charakteryzujący się działaniem nawilżającym, łagodzącym, kojącym. Żel z aloesu działa antyoksydacyjnie, bakteriostatycznie, reguluje naturalną mikroflorę skóry.

Olejki eteryczne

Spośród olejków eterycznych stosuje się te o najsilniejszym działaniu przeciwbakteryjnym:

Olejki eteryczne neutralizują woń potu, nadają przyjemny, naturalny zapach.

olejki eteryczne jako składnik dezodorantu DIY

Hydrolaty

W naturalnych dezodorantach często wykorzystuje się także hydrolaty o działaniu:

Oleje i masła kosmetyczne

Dodatek maseł i olejów naturalnych sprawia, że dezodoranty nie tylko modyfikują zapach skóry, ale też pielęgnują delikatną, często podrażnioną skórę okolicy pach. Poza tym dodatek maseł i olejów pozytywnie wpływa na rozprowadzanie kosmetyku na skórze.

Wśród olejów najlepiej sprawdzą się m.in.:

  • olej kokosowy działający antyoksydacyjnie, przeciwdrobnoustrojowo, nawilżająco. Olej kokosowy nie pozostawia tłustego filmu, szybko się wchłania, poprawia poślizg, rozprowadzanie kosmetyku,
  • olej ze słodkich migdałów – jest lekkim, szybko wchłaniającym się olejem o działaniu nawilżającym,
  • olej z opuncji figowej – działa nawilżająco, antyoksydacyjnie, szybko wysycha nie pozostawia na skórze tłustego filmu,
  • olej z pestek winogron – działa nawilżająco i zmiękczająco, jest dobrze przyswajany przez skórę, pozostawia na skórze wrażenie jedwabistej gładkości.

W składzie naturalnych dezodorantów często znajdziesz także d-pantenol, alantoinę, glicerynę, kwas hialuronowy.

oleje roślinne jako składnik naturalnych dezodorantów

Czy naturalny dezodorant może uczulać?

W kosmetykach naturalnych największy potencjał uczulający mają olejki eteryczne. Ryzyko działań niepożądanych rośnie wraz ze wzrostem stężenia tych surowców w recepturze. Osoby ze skórą wrażliwą, które postanowiły zrobić własny dezodorant DIY powinny ograniczyć ilość olejków w swojej recepturze. Zawsze warto też wykonać próbę uczuleniową. Jeśli próba nie wskazuje na działanie niepożądane, można kosmetyk stosować bez obaw.

Rodzaje naturalnych dezodorantów

Naturalne dezodoranty mają różnorodne formy. W zależności od upodobań, możesz wybierać spomiędzy dezodorantów w sztyfcie, kulce, sprayu, żelu, kremie, bądź dezodorujących jednorazowych chusteczek

naturalny dezodorant w kulce

Naturalny dezodorant w kulce

Aplikator w formie kulki pozwala szybko i równomiernie rozprowadzić produkt na skórze. By produkt rozprowadzał się wydajnie i bez problemów, sama masa kosmetyku przeznaczonego do opakowania z aplikatorem w formie kuli ma postać półpłynnego, lekko zagęszczonego żelu lub emulsji. Po aplikacji należy odczekać chwilę, aż produkt całkowicie wyschnie. Wypróbuj naszą recepturę Naturalny dezodorant z ałunu z eukaliptusem i neroli.

aplikacja dezodorantu w kremie

Naturalny dezodorant w kremie

Dezodorant w kremie to forma dezodorantu, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem za względu na rozpowszechniający sie trend związany z troską o środowisko. Dezodoranty w kremie są bowiem pakowane w słoiki (najczęściej szklane), które można ponownie wykorzystywać po umyciu i zdezynfekowaniu. 

Dezodoranty w kremie zawierają składniki absorbujące pot takie, jak m. in.: skrobia, ziemia okrzemkowa, glinka biała (kaolin) lub wodorowęglan sodu o działaniu pochłaniającym wilgoć, antybakteryjnym i neutralizującym nieprzyjemny zapach. Dezodoranty w kremie zawierają w składzie także pielęgnacyjne masła i oleje roślinne. Często są to produkty bezwodne, tak by możliwe było zrezygnowanie z zastosowania konserwantów, a jednocześnie ograniczenie ryzyka zakażenia mikrobiologicznego podczas aplikacji kosmetyku palcami. Sprawdź, jak zrobić Naturalny dezodorant w kremie cytrusowy lub Delikatny dezodorant w kremie z olejkiem z drzewa herbacianego.

naturalny dezodorant w sprayu

Naturalny dezodorant w sprayu

Dezodorant w sprayu zaopatrzony jest w atomizer, rozpylający produkt na skórze w postaci drobnych kropel. Im mniejsze są rozpylane krople, tym cieńsza, szybciej wysychająca warstwa powstaje na skórze, a sama aplikacja jest bardziej komfortowa. Naturalne dezodoranty w sprayu przygotowujemy na bazie hydrolatów oraz wody destylowanej. Przetestuj recepturę na Naturalny dezodorant w sprayu lawendowy, bogaty w składniki pełniące funkcje dezodorujące, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające oraz maskujące nieprzyjemny zapach potu. 

Naturalny dezodorant dla dzieci 

W organizmie człowieka wyróżniamy dwa rodzaje gruczołów potowych: apokrynowe i ekrynowe. Gruczoły apokrynowe umiejscowione są m.in. w dołach pachowych i aktywują się dopiero w okresie dojrzewania. Gruczoły ekrynowe zlokalizowane są na całej powierzchni ciała i są aktywne od urodzenia, aczkolwiek u małych dzieci jeszcze nie w pełni wykształcone. 

W okresie dojrzewania stosowanie dezodorantów u dzieci jest jak najbardziej uzasadnione. Wcześniej – nie ma takiej konieczności. Potliwość u dzieci można regulować za pomocą przewiewnej, bawełnianej odzieży i odpowiedniej higieny. 

Jeżeli jednak rodzic uzna, że problem pocenia jest dla dziecka uciążliwy, zdecydowanie lepiej wybrać dezodorant naturalny, niż syntetyczny, dostępny powszechnie w drogeriach. Ałun potasowy jest znacznie bardziej bezpiecznym produktem dla skóry dziecka, niż sole glinu, wykorzystywane w standardowych kosmetykach regulujących problem potliwości. 

Stosowanie dezodorantów o łagodnym działaniu, opartych na naturalnych, hypoalergicznych składnikach może być dla dzieci nauką zdrowych nawyków pielęgnacyjnych i dbania o higienę ciała. Wypróbuj naszą recepturę na Naturalny dezodorant dla dzieci z hydrolatem malinowym.

przepisy DIY na naturalne dezodoranty

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Naturalny dezodorant w kremie cytrusowy
Naturalny dezodorant w kremie cytrusowy

Przepis na naturalny dezodorant DIY w kremie cytrusowy. Szybko się wchłania i wystarczy niewielka ilość, aby zapewnić odświeżający efekt. Natrasorb bath i wodorowęglan sodu posiadają właściwości absorbujące i zmiękczające naskórek. Kremowy dezodorant skutecznie chroni delikatną skórę pod pachami. Olejek pomarańczowy i cytrynowy zapewniają uczucie długotrwałej świeżości. 

Wskazania: Podrażnienie, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
średni
Naturalny dezodorant - zalety, rodzaje i właściwości naturalnych dezodorantów nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Naturalny dezodorant - zalety, rodzaje i właściwości naturalnych dezodorantów.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.