Owocowe oleje dla różnych potrzeb Twojej skóry
Oleje roślinne są wyjątkowo cennym surowcem kosmetycznym. Znakomicie wpływają na wygląd i kondycję skóry: uelastyczniają ją, tworzą na niej ochronną warstwę, zapobiegając nadmiernej utracie wody z naskórka, a także są świetnym nośnikiem substancji czynnych. Zawartość procentowa poszczególnych kwasów tłuszczowych w danym oleju decyduje o jego właściwościach. Cera sucha, tłusta, mieszana, a może problematyczna? Obojętnie jaki jest Twój rodzaj skóry, możesz stosować oleje roślinne do pielęgnacji. Wystarczy że dobierzesz produkt do aktualnych potrzeb Twojej cery. Przeczytaj artykuł i poznaj najskuteczniejsze oleje z nasion owoców.
- Olej z nasion truskawki – zastosowanie na skórę i włosy
- Nawilżające i przeciwzapalne działanie oleju z nasion malin
- Olej z nasion czarnej porzeczki – jakie ma właściwości?
- Pielęgnacja skóry suchej, dojrzałej i naczynkowej z pomocą oleju z pestek wiśni
- Olej śliwkowy idealny w pielęgnacji cery dojrzałej i suchej
- Olej z pestek moreli – regeneracja skóry i włosów
- Rewitalizacja skóry, dzięki olejowi z pestek winogron
- Olej z pestek granatu – ujędrnienie i spłycenie drobnych zmarszczek
- Olej z arbuza - nawilżenie i odżywienie skóry
Olej z nasion truskawki – zastosowanie na skórę i włosy
Olej z nasion truskawki stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym zwłaszcza kwasu linolowego (omega-6)), witamin oraz przeciwutleniaczy mających silne działanie anti-aging, takich jak tokoferole czy kwas elagowy.
Dzięki swojemu składowi olej z nasion truskawki świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej: nawilża ją, chroni i regeneruje.
Olej z nasion truskawki z powodzeniem możesz zastosować również do pielęgnacji włosów, np. do olejowania. Stosowany na kosmyki, odżywi je i nawilży, dodając im blasku.
Nawilżające i przeciwzapalne działanie oleju z nasion malin
Nie bez przyczyny olej z nasion malin jest jednym z najchętniej stosowanych w kosmetyce olejów roślinnych. Wysoka zawartość tokoferoli, karotenoidów oraz kwasów tłuszczowych: linolowego i α-linolenowego decyduje o jego znakomitym wpływie na kondycję skóry. Olej z nasion malin wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, wpływając na młody wygląd skóry, a także nawilża skórę i natłuszcza ją. Zmniejsza stany zapalne i podrażnienia oraz zatrzymuje wilgoć w naskórku, dzięki czemu skóra jest odpowiednio nawilżona i gładka w dotyku.
Olej z nasion czarnej porzeczki – jakie ma właściwości?
Szukasz oleju do zadań specjalnych? Olej z nasion czarnej porzeczki to doskonały wybór dla skóry problematycznej: przesuszonej, wrażliwej, podrażnionej, dotkniętej łuszczycą lub AZS. Wyjątkowo wysoka zawartość kwasu γ-linolenowego (GLA) w oleju z czarnej porzeczki sprawia, że olej ten zwiększa elastyczność, jędrność i nawilżenie skóry oraz zmniejsza jej szorstkość.
Pielęgnacja skóry suchej, dojrzałej i naczynkowej z pomocą oleju z pestek wiśni
Nie tak popularny jak olej z czarnej porzeczki czy olej z nasion malin, a jednak wart równie dużej uwagi. Olej z pestek wiśni, bo o nim mowa, sprawdzi się w pielęgnacji cery zarówno suchej, dojrzałej, jak i naczynkowej. Intensywnie nawilża skórę, wzmacnia naczynia krwionośne oraz ma właściwości przeciwzmarszczkowe.
Co znajdziesz w jego składzie? Nienasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, sterole roślinne, polifenole oraz witaminy: A, B i E. Stosowanie oleju z pestek wiśni umili Ci jego wyjątkowy lekko marcepanowy zapach.
Olej śliwkowy idealny w pielęgnacji cery dojrzałej i suchej
Olej śliwkowy to ulubieniec wielu posiadaczek skóry suchej i dojrzałej. Szybko się wchłania i jednocześnie wspaniale poprawia kondycję cery. Przede wszystkim nawilża, wygładza i regeneruje skórę, ale też działa antyoksydacyjnie, dzięki czemu buzia wygląda młodo i jest pełna blasku. W oleju śliwkowym znajdziesz takie składniki jak: kwas oleinowy, kwas linolowy, witaminę E, beta-karoten.
Olej z pestek moreli – regeneracja skóry i włosów
Skuteczny i jednocześnie uniwersalny olej? Wybierz olej z pestek moreli. Wyjątkowo delikatny i bezpieczny, nadaje się do każdego rodzaju skóry. Polecany jest również dla dzieci i kobiet w ciąży. Jak olej z pestek moreli wpływa na skórę? Nawilża ją, natłuszcza, chroni i regeneruje oraz działa przeciwzmarszczkowo. Świetnie sprawdza się jako olejek bazowy do masażu oraz w pielęgnacji włosów.
Rewitalizacja skóry, dzięki olejowi z pestek winogron
Wyjątkowe działanie nawilżające i odżywiające bez wrażenia tłustej warstwy na twarzy i bez zapychania ujść gruczołów łojowych? Olej z pestek winogron sprawdzi się zarówno dla cery normalnej, jak i tłustej i mieszanej.
Na uwagę zasługują jego właściwości przeciwbakteryjne, które – razem z niekomedogennością – sprawiają, że olej ten wspaniale sprawdza się do cery trądzikowej. Regularne stosowanie oleju z pestek winogron zimnotłoczonego lub rafinowanego daje efekt młodej, jędrnej i gładkiej skóry. Wypróbuj olej z pestek winogron również do masażu.
Olej z pestek granatu – ujędrnienie i spłycenie drobnych zmarszczek
Olej z pestek granatu stanowi doskonały wybór dla osób z mieszanym typem cery, zmagających się jednocześnie z przesuszeniem skóry, jak i trądzikiem. Olej ten z jednej strony – dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych - nawilża i odżywia skórę, a z drugiej wykazuje działanie przeciwzapalne. Z tego względu sprawdza się w pielęgnacji cery problematycznej: wspomaga gojenie drobnych zmian trądzikowych i zapobiega powstawaniu nowych. Z kolei zawartość fitoestrogenów w oleju z pestek granatu decyduje o jego właściwościach ujędrniających i przeciwstarzeniowych.
Olej z arbuza - nawilżenie i odżywienie skóry
Olej z pestek arbuza nawilża, koi i wygładza skórę, ujędrnia ją i odmładza. Z jego właściwości skorzystają osoby posiadające każdy rodzaj cery, od suchej, dojrzałej, poprzez problematyczną aż po delikatną dziecięcą.
Nie zatyka porów, a warstwa okluzyjna, którą tworzy na skórze, przepuszcza powietrze, dzięki czemu olej z pestek arbuza nadaje się również do cery trądzikowej, skłonnej do zanieczyszczania.
Za wyjątkowe właściwości oleju z arbuza odpowiada jego skład: całe bogactwo kwasów tłuszczowych, w tym głównie kwasu linolowego, a także witaminy z grupy B, witamina A, C i PP oraz minerały: potas, cynk i selen.
Bibliografia:
- N. Kalinowska, I. Nowak, A. Zielińska "Właściwości oleju z pestek malin wykorzystywane w kosmetyce" w "Kosmetologia estetyczna" 2/2017
- N. Schafer, M. Sobczyk, D. Burczyk "Możliwości zastosowania olejów roślinnych w pielęgnacji skóry trądzikowej" w "Aesthetic Cosmetology and Medicine" 2/2022