Pielęgnacja skóry zimą

Zimowe zagrożenia - spierzchnięte usta, suche dłonie, czy pękający naskórek na dłoniach i w kącikach ust to problemy skórne, które występują u wielu osób. Nierzadko, szczególnie na twarzy, pojawiają się zmiany naczyniowe i zaczerwienienia będące efektem działania zmiennych temperatur, szczególnie wtedy, kiedy z zimnego dworu wchodzimy do ogrzewanego pomieszczenia. Wymienionym zagrożeniom możesz skutecznie zaradzić stosując preparaty i kosmetyki DIY odpowiednie na zimę.

Pielęgnacja skóry zimą
Spis treści:
  1. Jakie kosmetyki stosować w okresie zimowym?
  2. Jakie składniki powinny zawierać Twoje zimowe kosmetyki DIY? 
  3. Jak dbać o skórę w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach?
  4. Poznaj przepisy DIY na suchą skórę zimą

Jakie kosmetyki stosować w okresie zimowym?

Niska temperatura na zewnątrz i suche ogrzewane pomieszczenia to wrogowie naszej skóry. W niskiej temperaturze spada produkcja sebum, łoju pokrywającego naszą skórę, a  takie miejsca jak usta i dłonie nie są w ogóle pokryte gruczołami wydzielającymi ochronny tłuszczyk (na dłoniach znajdują się tylko gruczoły potowe). O uzupełnienie tych niedoborów u siebie i bliskich możesz zatroszczyć się sama używając tłustych, ochronnych kosmetyków. 
 
Niezbędny zestaw na zimę: 

  1. Ochronna pomadka do ust na bazie wosku i olejów roślinnych
  2. Masełko (mus) do ciała np. na bazie masła karite
  3. Glicerynowy żel do rąk.

Wychodząc na mróz sprawdzą się kremy typu tłuste i półtłuste. Te ostatnie mają zazwyczaj postać emulsji typu W/O co oznacza, że fazą zewnętrzną jest faza olejowa (lipofilowa) dająca uczucie tłustości i tworząca ochronną powłokę na skórze.  

Jakie składniki powinny zawierać Twoje zimowe kosmetyki DIY? 

Jeśli masz popękaną skórę na dłoniach i ustach, używaj preparatów ze składnikami regenerującymi, łagodzącymi, ochronnymi. Będą to maceraty z nagietka, dziurawca i arniki, 5% roztwór olejku z kocanki włoskiej, z rumianku lekarskiego i rzymskiego, olej tamanu, d-pantenol, alantoina. Regenerująco będzie działać witamina A i E oraz wspomniane wcześniej nierafinowane masło shea. Dodając odpowiednie olejki eteryczne swoim preparatom zapewnisz nie tylko zapach, ale także wzmocnisz właściwości pielęgnacyjne. Odpowiednie będą olejek lawendowy i geraniowy, balsam copaiba oraz rozgrzewające olejki cynamonowy, goździkowy i imbirowy

Jak dbać o skórę w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach?

Nie tylko mróz ale i suche, ciepłe powietrze w ogrzewanych zimą pomieszczeniach niekorzystnie wpływają na stan naszej skóry. Wyższa temperatura sprawia, że ściągnięte na mrozie naczynka szybko się rozszerzają, a mniej wilgotne powietrze sprawia, że znajdująca się w naskórku woda nadmiernie paruje, co może prowadzić do przesuszenia skóry. Gdy dużo czasu spędzasz w zamkniętych, suchych pomieszczeniach, nie zapomnij o dobrym nawilżaniu skóry oraz o wzmocnieniu naczyń krwionośnych. Stosuj na dłonie kremy i żele z dużą ilością gliceryny, sorbitolu lub honeyquat. Na twarz odpowiednie będą nawilżające emulsje ze wspomnianymi składnikami wzbogacone o ekstrakty wzmacniające naczynia krwionośne np. z aloesu, z wąkroty azjatyckiej, kompleks na naczynka czy wspomniane wcześniej maceraty z arniki, dziurawca i nagietka. Dodając do bazowego kremu kwas hialuronowy stworzysz silnie nawilżającą emulsję.  

Poznaj przepisy DIY na suchą skórę zimą

Niezwykle przyjemną propozycją na zimę będzie bardzo prosta w przygotowaniu odświeżająco-nawilżająca mgiełka.  Możesz nią spryskiwać twarz i dłonie nawet kilka razy dziennie. Mgiełka będzie nie tylko nawilżała ale również dzięki przyjemnemu zapachowi (szczególnie interesujące połączenie tworzy hydrolat różany i neroli) wprowadzała w dobry nastrój, o który w sytuacji braku słońca również warto zadbać. Przy okazji, nie zapomnij o piciu odpowiedniej ilości wody.

Odświeżająco-nawilżająca mgiełka

Składniki na butelkę szklaną 50 ml z atomizerem: 

Sposób przygotowania:

  1. W zlewce szklanej odmierz hydrolat i glicerynę dodaj eco konserwant, całość wymieszaj.
  2. Roztwór przelej do butelki szklanej, nakręć atomizer, mgiełka jest gotowa do użycia. Zużyj w ciągu 3 miesięcy.

Pomadka na popękane usta

Składniki na 5 ml:

Sposób przygotowania:

  1. W zlewce 25 ml odmierz składniki i rozpuść w łaźni wodnej.
  2. Gdy roztwór osiągnie klarowność, przelej jednym strumieniem do pomadki.
  3. Gdy pomadka zastygnie będzie gotowa do użytku. Zużyj w ciągu 6 miesięcy. 

Malinowe masełko (mus) z imbirem, cynamonem i pomarańczą

Składniki na słoik szklany 120 ml:

Sposób przygotowania:

  1. Korzystając z łaźni wodnej rozpuść masło karite, alkohol cetylowy, oleje i skwalan, dobrze wymieszaj.
  2. Naczynie ze składnikami odstaw do ostygnięcia. Dla przyśpieszenia stygnięcia naczynie możesz umieścić w łaźni z zimną wodą. 
  3. Gdy roztwór ostygnie i będzie robił się jaśniejszy, dodaj witaminę oraz olejki eteryczne i zacznij ubijać mikserem (końcówka do ubijania).
  4. Gdy masełko zrobi się jasne, zwiększy objętość i przybierze konsystencję gęstej śmietany, przelej je do słoika szklanego 120 ml.
  5. Po całkowitym ostygnięciu jest gotowe. Zużyj w ciągu 6 miesięcy. 

Glicerynowo-aloesowy żel na dłonie

Składniki butelka airless 50 ml:

Sposób przygotowania:

  1.  W zlewce odważ gumę celulozową i glicerynę, wymieszaj.
  2. Dodaj wodę i umieść w łaźni wodnej. Składniki podgrzewaj do temperatury ok. 50 st. C ciągle mieszając.
  3. Gdy żel zagęści się, wyjmij z łaźni i po lekkim ostudzeniu dodaj żel z aloesu, olejek cytrynowy, eco konserwant.
  4. Całość wymieszaj i przelej do buteleczki airless 50 ml. Zużyj w ciągu 3 miesięcy.

 

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Owocowy płyn do kąpieli
Owocowy płyn do kąpieli

Receptura na owocowy płyn do kąpieli  DIY o cytrusowym zapachu. Baza do mycia twarzy i ciała (lub baza szamponowa) w delikatny sposób oczyszcza i pielęgnuje skórę. Olej z pestek moreli ma właściwości nawilżające i wygładzające naskórek, a olejek mandarynkowy nie tylko nadaje orzeźwiającego zapachu, ale również ma działanie uspokajające, zmniejsza napięcia nerwowe oraz stres. Płyn posiada piękny, pomarańczowy kolor. Polecany jest do codziennego stosowania. 

Wskazania: Oczyszczanie, Suchość
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 200 g do butelki 200 ml :
(83%) 166 g Baza do mycia twarzy i ciała EKOLOGICZNA
(3%) 6 g Olejek mandarynkowy
(3.5%) 7 g Olej z pestek moreli
(10%) 20 g Bio solubilizator
(0.5%) 1 g Barwnik pomarańczowy
Pielęgnacja skóry zimą nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja skóry zimą.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.