Detoks skóry w 4 krokach
Codzienna aktywność odciska istotne piętno na naszej skórze. Warstwa makijażu, zanieczyszczenia powietrza, smog, stres i wiele innych czynników w istotny sposób ograniczają bądź modyfikują prawidłowy metabolizm skóry. Zanieczyszczenia wpływają również na włosy, co wynika ze zdolności keratyny do absorbowania z powietrza metali ciężkich. Gdy Twoja skóra traci blask, zaczyna produkować większe ilości sebum, jest odwodniona, szara i zmęczona, to sygnał, że najwyższy czas na detoks, bo piękna skóra to zdrowa skóra.

Skóra to największy organ ciała ludzkiego, zajmuje powierzchnię ponad 2m2. Zaopatrzona jest w gruczoły potowe, które biorą udział w procesie termoregulacji oraz łojowe, które zabezpieczają jej powierzchnię, a zarazem organizm, przed utratą wody. Z pielęgnacyjnego punktu widzenia, detoks skóry polega na dotlenieniu komórki oraz związaniu szkodliwych substancji. Komórka, która zostaje prawidłowo dotleniona, jest właściwie zaopatrywana w substancje odżywcze, a zbędne produkty przemiany materii są skutecznie z niej usuwane.
Jak w domu wspomóc proces oczyszczania skóry?
Bez tlenu organizm ludzki nie może funkcjonować. Efektywne wiązanie tlenu jest w stanie zagwarantować prawidłowy przepływ substancji odżywczych oraz produktów przemiany materii, zdolności te niestety słabną z wiekiem. Odpowiednie nawodnienie tkanek warunkuje skuteczność procesów oczyszczania i odżywiania, gdyż deficyt wody w naskórku, zakłóca transport osmotyczny oraz dyfuzję. Prawidłowo wędrująca woda w warstwach naskórka oraz zmiękczona i zabezpieczona powierzchnia naskórka, gwarantuje nie tylko lepszy wygląd skóry, ale i właściwą wędrówkę substancji odżywczych, co ma ogromne znaczenie w procesach detoksykacyjnych. Możemy wyróżnić 4 kroki wspomagające nas w oczyszczaniu skóry.
Krok 1: Aktywność fizyczna i odpowiednia dieta
Odpowiednie nawyki żywieniowe w połączeniu ze zdrową dietą warunkują zdrowie i dobre samopoczucie. Pobudzone podczas wysiłku mięśnie, oraz wzrost aktywności gruczołów potowych przyczyniają się do szybszego metabolizowania szkodliwych związków oraz ich efektywniejszego usuwania z organizmu.
Krok 2: Masaże skóry
Masaże, a w szczególności oklepywanie i ugniatanie, powodują intensywny wzrost ciśnienia w tkance limfatycznej.Właściwy transport substancji odżywczych, zapewnia odpowiednie odżywienie i detoksykację wszystkich komórek w organizmie. Pozwala osiągnąć lepszą wchłanialność składników odżywczych, zwiększając efektywność zabiegów pielęgnacyjnych. Masaż najlepiej połączyć z ciepłą kąpielą. Przydatna może być naturalna Loofah - rękawica do mycia i masażu. Ciepło zwiększa światło naczyń krwionośnych, a delikatny nacisk masowanych części ciała usprawnia przepływ limfy pozytywnie wpływając na redukcję cellulitu.
Krok 3: Sauna
Wraz z potem z organizmu usuwanych jest wiele toksyn. Pod wpływem gorąca otwierają się pory i odblokowują gruczoły łojowe i zostają usunięte toksyny. Ciepło wpływa na lepsze ukrwienie tkanek, a co za tym idzie dotlenienie skóry.
Krok 4. Pielęgnacja skóry
Właściwa pielęgnacja skóry to jedno z kluczowych działań wspomagających oczyszczanie skóry. Ważne jest, aby stosowane kosmetyki chroniły skórę oraz wspomagały ją w procesach oczyszczania i regeneracji. Najbardziej efektywnym sposobem na dotlenienie skóry jest pobudzenie mikrokrążenia oraz stosowanie substancji, które mają wysokie powinowactwo do tlenu. Efekt ten można osiągnąć poprzez:
1. Peeling, eksfoliacja, abrazja, ablacja
Zabiegi polegające na usunięciu zanieczyszczeń i obumarłych komórek nagromadzonych na zewnętrznej warstwie naskórka. Odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, zapobiegając powstawaniu zaskórników. Oczyszczona skóra jest gotowa na przyjęcie składników aktywnych zawieszonych w balsamach, kremach czy serum. Dzięki tym zabiegom składniki lepiej się wchłaniają, a skóra jest pobudzona do wytwarzania nowych komórek - dzięki temu szybciej się regeneruje. W zależności od strefy na której zabieg ma być wykonany oraz rodzaju skóry, wyróżniamy peelingi:
- Mechaniczny - ścierniwo to zazwyczaj kryształy soli , cukru, zmielone pestki owocowe, ziarna kawy czy inne, zawieszone w oleju lub środku myjącym. Ten rodzaj peelingów szczególnie polecany jest jako wstęp do zabiegów na ciało. Peeling solny z Morza Martwego to oprócz właściwości ścierających bogactwo minerałów pozytywnie wpływających na stan skóry, jej jędrność oraz witalność.
- Enzymatyczny - enzymy znajdujące się w preparacie delikatnie rozpuszczają połączenia martwych komórek z powierzchnią skóry. W delikatny sposób usuwają zanieczyszczenia bez konieczności tarcia. Szczególnie polecany jest do skóry wrażliwej z trądzikiem różowatym, do stosowania na twarz, szyję i dekolt. Swoisty zastrzyk młodości dla skóry, regenerujący jej naturalne procesy to enzym z dyni, który oprócz eksfoliujących właściwości jest źródłem witamin oraz kwasów tłuszczowych.
2. Zastosowanie związków czynnych
- Flawonoidy - których bogactwo znaleźć można w wyciągach owocowych i kwiatowych (np. ekstrakt z hibiskusa), czy alkaloidach purynowych, np. w ekologicznym ekstrakcie z kawy, który przyspiesza mikrokrążenie krwi w skórze.
- Witamina C - zanieczyszczenia powietrza, zła dieta, stres to czynniki generujące powstawanie wolnych rodników. Witamina C to jeden z najpotężniejszych przeciwutleniaczy, które chronią skórę przed skutkami ich niszczycielskiego działania. Poprawia koloryt skóry, rozjaśnia ją, niweluje oznaki zmęczenia i spowalnia proces starzenia. W kwas askorbinowy bogate są oleje zimnotłoczone, z pestek truskawki, malin, dzikiej róży czy rokitnika. Bogatą zawartością tego surowca znaleźć można również w produktach z aceroli takich jak bioferment z aceroli, który idealnie sprawdzi się jako składnik kremów czy serum, np. marchewkowy krem do twarzy z biofermentem z aceroli 5%. W którym witaminę C obecną w biofermencie z aceroli wspiera prowitamina A obecna w maceracie z marchwii.
- Minerały - błoto kosmetyczne zawiera bardzo duże ilości krzemu, naturalnego biokatalizatora, pierwiastka niezbędnego do syntezy kolagenu w tkance łącznej. Dzięki dużej zdolności absorpcyjnej, błoto jest bardzo użyteczne dla skóry tłustej, trądzikowej i zanieczyszczonej. Błoto nałożone na skórę działa okluzyjnie, zwiększając temperaturę skóry i mikrocyrkulację w tkance łącznej. Polecane jest do kosmetyków regulujących wydzielanie sebum, oczyszczających, antyseptycznych, przeciwstarzeniowych oraz rewitalizujących, odmładzających, wzmacniających, zmiękczających i wygładzających skórę. Składnik ten wykazuje działanie antycelulitowe. Szczególnie polecany jest w postaci okładów (Antycellulitowy okład z algami fucus na uda i pośladki), maseczek (Maseczka punktowa na wypryski z błotem Morza Martwego), czy jako składnik kremów, a nawet peelingów.
- Kwasy tłuszczowe - tłuszcze bogate w NNKT biorą udział w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia skóry – wchodzą w skład substancji międzykomórkowej zewnętrznej warstwy naskórka (kwasy: linolowy i gamma-linolenowy). Przez suchą skórę łatwiej wnikają z otoczenia substancje drażniące czy alergeny. Bogatym źródłem tego kwasu tłuszczowego jest olej z ogórecznika, olej z wiesiołka oraz czarnej porzeczki. Kwasy omega-3 również wywierają korzystny wpływ na skórę, działają ochronnie w przypadku poparzeń słonecznych oraz łagodzą podrażnienia. Bogatym ich źródłem są olej z orzechów oraz olej lniany. W tłuszczach rozpuszczają się również witaminy A,D,E oraz K. Witamina A wykazuje działanie ochronne na naskórek, reguluje proces łuszczenia i rogowacenia naskórka, a także powoduje zmniejszenie ilości łoju zalegającego w gruczołach. Obecna jest w olejach z marchwi oraz nasion pomidora. Witamina E jest silnym antyoksydantem, chroniącym przed działaniem wolnych rodników. Cennym źródłem tokoferoli są oleje roślinne, kiełki pszenicy, awokado, orzechy oraz migdały.