Budowa włosów i ich rodzaje

Włosy to zrogowaciałe twory naszego naskórka, które występują niemal na calej powierzchni ciała poza wnetrzami dłoni, podeszwami stóp i zgięciach stawów. Dowiedz się więcej o budowie włosów człowieka.

Budowa włosów i ich rodzaje

Jak zbudowany jest włos?

Włosy wyrastają z tzw. mieszka włosowego będącego przydatkiem skóry. Na dnie mieszka znajduje się cebulka włosa nazywana również macierzą, która jest jedynym żywym fragmentem włosa. W cebulce włosa znajdują się melanocyty (komórki pigmentowe), odpowiedzialne za barwę włosów, oraz komórki nabłonka, odpowiedzialne za jego wzrost.  W mieszku włosowym znajdują się również gruczoły łojowego, których aktywność decyduje o szybkości przetłuszczania się włosów. Łodyga włosa, wyrastająca ponad powierzchnię skóry, jest strukturą całkowicie martwą. 
 
Zarówno żywa jak i martwa część włosa zbudowana jest, od 65% do 95%, z białka nazywanego keratyną. Podstawowymi aminokwasami wchodzącymi w skład keratyny są cysteina, kwas glutaminowy, seryna, kwas asparaginowy, glicyna, walina, leucyna, prolina, treonina oraz arginina. Udział poszczególnych aminokwasów we włosie jest różny i zależy od fragmentu włosa oraz cech indywidualnych.
 
Łodyga włosa zbudowana jest z dwóch zasadniczych części: osłonki oraz warstwy korowej. Osłonka stanowi najbardziej zewnętrzną część włosa, uformowaną na kształt ochronnej rurki, stworzonej z płaskich nachodzących na siebie komórek, nazywanych łuskami. W zdrowym włosie łuski ściśle przylegają do siebie dzięki tłuszczowemu spoiwu (głownie ceramidy i kwasy tłuszczowe) zapewniając włosom dodatkową ochronę przed utratą wilgoci oraz czynnikami środowiskowymi. Stan osłonki decyduje o jego połysku oraz skłonności do elektryzowania się.
 
Wewnętrzna warstwa włosa, nazywana warstwą korową, zbudowana jest z różniących się pod względem wielkości i ułożonych na kształt wrzeciona (tzw. fibryli) komórek keratynowych. Specyficzne zorganizowanie włókien keratynowych gwarantuje włosom wysoką odporność na zrywanie i wyginanie.  Przestrzenie pomiędzy fibrylami wypełnione są bezpostaciowym białkowym spoiwem nazywanym matrix.  
 

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Lekkie serum do włosów z ekstraktem z winogron i prowitaminą B5
Lekkie serum do włosów z ekstraktem z winogron i prowitaminą B5

Przepis na lekkie serum do włosów z ekstraktem z winogron i prowitaminą B5. Bazę serum stanowi hydrolat z rumianku rzymskiego z konserwantem, który pielęgnuje, chroni skórę głowy i nadaje miękkości włosom, lekko je rozjaśnia. Dodatek ekstraktu ekologicznego z liści winogron reguluje wydzielanie sebum oraz poprawia mikrokrązenie krwi, dzięki czemu włosy będą bardziej lśniące i będą szybciej rosły. D-pantenol nawilża i wygładza strukturę włosa. Serum chroni włosy przed wolnymi rodnikami, promieniowaniem UV, poprawia kondycję osłonki (łuski) włosa.

Wskazania: Pielęgnacja włosów, Włosy suche i zniszczone, Włosy tłuste, Wypadanie włosów
Poziom trudności:
łatwy
Budowa włosów i ich rodzaje nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Budowa włosów i ich rodzaje.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.