Płyny kosmetyczne - toniki, płukanki i płyny micelarne

W przeciwieństwie do emulsji, zawiesin czy pian, roztwory to jednorodne mieszaniny co najmniej dwóch składników, z których jeden jest rozpuszczalnikiem. Roztwory są układami energetycznie korzystnymi, w związku z czym nie rozdzielają się nawet w długim okrasie czasu. 

Płyny kosmetyczne - toniki, płukanki i płyny micelarne

Czym są roztwory kosmetyczne?

W kosmetyce rzadko mamy do czynienia z roztworami rzeczywistymi jak roztwór cukru w wodzie. Należą do nich oliwki (mieszanina ciekłych substancji lipidowych), perfumy (wodno-alkoholowe roztwory kompozycji zapachowych) lub niektóre sztyfty (mieszanina stałych substancji lipidowych). Otrzymywanie tego typu układów jest proste i polega na stopniowym dodawaniu do rozpuszczalnika (np. woda, alkohol, olej roślinny) wszystkich składowych mieszaniny. W przypadku substancji stałych, proces rozpuszczania należy prowadzić „na gorąco”, czyli w podwyższonej temperaturze (korzystając z łaźni wodnej).

W przypadku produktów kosmetycznych znacznie częściej mamy do czynienia z roztworami koloidalnymi, jak roztwór białka w wodzie lub roztwór micelarny (wodny roztwór substancji powierzchniowo czynnych - surfaktantów). Te ostatnie najczęściej wykorzystuje się tworząc formy kosmetyczne nazywane tonikami.  

Toniki

Toniki są to układy wodne mogące zawierać niewielką ilość substancji nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie, tj. kompozycje zapachowe, niektóre substancje czynne (np. witamina A lub E) oraz większość wyciągów roślinnych.

Ekstrakty roślinne

Ekstrakty roślinne są to mieszaniny wielu związków, dla których trudno określić rozpuszczalność w wodzie poszczególnych składników. Otrzymanie transparentnych roztworów wodnych, nawet ze znikomą zawartością ww. składników, może okazać się niemożliwe. Aby móc wprowadzić do układów wodnych pewne ilości ekstraktów roślinnych, nie tracąc jednocześnie na jednorodności i klarowności układu, stosuje się dodatek substancji powierzchniowo czynnych nazywanych solubilizatorami. 

Jako solubilizatory najczęściej stosuje się SPC (surfaktanty) bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie (o wysokim HLB). Proces solubilizacji rozpoczyna się od połączenia solubilizatora (pojedynczego surfaktantu lub mieszaniny surfaktantów) z substancjami w wodzie nierozpuszczalnymi. Po uzyskaniu jednorodnego układu, do solubilizatu, przy ciągłym mieszaniu dodaje się porcjami pozostałą fazę wodną. Jeśli otrzymany układ nie jest transparentny (przezroczysty) oznacza to, iż ilość solubilizatora jest niewystarczająca w stosunku do ilości frakcji nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Przeciwzaskórnikowy tonik z kwasem jabłkowym 5%
Przeciwzaskórnikowy tonik z kwasem jabłkowym 5%

Receptura DIY na przezciwzaskórnikowy tonik z kwasem jabłkowym. Kwas jabłkowy należy do kwasów z grupy AHA. W stężeniach do 5% wykazuje działanie nawilżające i rozjaśniające – hamuje nadmierne rogowacenie mieszków włosowych, powstrzymuje proces powstawania zaskórników, zmniejsza ilość stanów zapalnych, wyrównuje koloryt skóry i działa delikatnie złuszczająco. Tonik polecany do pielegnacji cery trądzikowej, tłustej, mieszanej, z przebarwieniami i bliznami, ale też cery dojrzałej.

Wskazania: Blizny i rozstępy, Naczynka, Przebarwienia, Trądzik, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
bardzo łatwy
Składniki na 50 g do butelki 50 ml :
(90%) 45 g Hydrolat rozmarynowy ekologiczny (z konserwantem)
(5%) 2.5 g Kwas jabłkowy
(5%) 2.5 g Mleczan sodu 60%
Płyny kosmetyczne - toniki, płukanki i płyny micelarne nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Płyny kosmetyczne - toniki, płukanki i płyny micelarne.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.