Jak zrobić tonik do twarzy DIY?

Utrzymanie prawidłowego pH skóry jest niezwykle istotne i warunkuje jej zdrowie oraz dobrą kondycję. Tonik do twarzy ma wiele cennych właściwości, ale najważniejszą z nich jest przywracanie cerze odpowiedniego pH. Zrobienie toniku do twarzy w domowych warunkach jest bardzo proste. Sprawdź, czym dokładnie jest tonik i jak krok po kroku zrobić własny tonik DIY

Jak zrobić tonik do twarzy DIY?
Spis treści:
  1. Tonik do twarzy - co to za kosmetyk?
  2. Jak działa tonik?
  3. Kiedy stosować tonik do twarzy?
  4. Jak stosować tonik do twarzy?
  5. Tonik do twarzy DIY - jak wybrać składniki?
  6. Jak zrobić tonik DIY?
  7. Jak wyregulować pH toniku?
  8. Konserwant jako składnik toniku DIY - czy jest potrzebny?
  9. Jak przechowywać tonik DIY?

Tonik do twarzy - co to za kosmetyk?

Tonik to kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji twarzy będący roztworem wodnym lub wodno-alkoholowym zawierającym substancje aktywne, np. ekstrakty roślinne, witaminy kosmetyczne. Stosowanie toniku stanowi drugi, podstawowy krok pielęgnacji i nigdy nie powinien być pomijany. Dlaczego?

Jak działa tonik?

Podstawowym zadaniem toniku jest przywrócenie skórze prawidłowego, lekko kwaśnego pH, niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania naturalnej bariery ochronnej skóry oraz utrzymania fizjologicznego mikrobiomu. Dzięki zastosowaniu toniku, skóra staje się bardziej odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych takich, jak np. promieniowanie UV, bakterie,warunki atmosferyczne. Przemywanie skóry tonikiem może także posłużyć do oczyszczania skóry z nadmiaru sebum, pozostałości makijażu i zanieczyszczeń, które przez cały dzień nagromadziły się na powierzchni skóry. W zależności od zawartych składników aktywnych, tonik może mieć dodatkowe właściwości uwzględniające potrzeby skóry. Może działać nawilżająco, matująco, odmładzająco lub przeciwzapalnie. 

Kiedy stosować tonik do twarzy?

Tonizacja jest niezbędnym etapem pielęgnacji. Tonik stosuj zawsze wieczorem, tuż po dokładnym demakijażu i oczyszczeniu skóry twarzy żelem, płynem lub pianką myjącą oraz rano po umyciu twarzy i przed nałożeniem produktu nawilżającego. Dzięki porannej tonizacji, Twoja skóra będzie wyglądała świeżo i promiennie, a makijaż będzie bardziej trwały. 

O prawidłowe pH skóry powinniśmy dbać przez całą dobę, dlatego zachęcamy Cię do tonizacji cery również w ciągu dnia. Funkcję toniku może pełnić w tym wypadku hydrolat, czyli woda kwiatowa lub ziołowa, która stanowi także bazę domowych toników DIY. Hydrolatu w formie sprayu możesz użyć w dowolnym momencie dnia, zawsze wtedy, gdy czujesz, że Twoja skóra potrzebuje odświeżenia czy zmatowienia. Hydrolat możesz stosować także jako mgiełkę odświeżającą na ciało lub włosy.

aplikacja toniku na wacik kosmetyczny

Jak stosować tonik do twarzy?

Niewielką ilość kosmetyku nałóż na wacik kosmetyczny, a następnie delikatnie przetrzyj wacikiem twarz, w kierunku od środka na zewnątrz. Tonik możesz także aplikować bezpośrednio na skórę używając wygodnej buteleczki z atomizerem. Wystarczy rozpylić tonik na skórze twarzy, odczekać kilka sekund, a następnie na jeszcze wilgotną skórę aplikować swój ulubiony krem, serum czy olejek. Nie musisz czekać, aż płyn całkowicie się wchłonie. Produkty pielęgnacyjne nałożone na jeszcze wilgotną skórę działają skuteczniej, lepiej się wchłaniają, zatrzymują wilgoć w skórze i zapobiegają jej utracie. Tonik stosowany regularnie wyraźnie przyczynia się do poprawy kondycji skóry, którą na pewno zauważysz w ciągu kilku tygodni. 

Tonik do twarzy DIY - jak wybrać składniki?

Zrobienie toniku do twarzy DIY jest niezwykle proste. Wybierając odpowiednie składniki z łatwością dopasujesz tonik do potrzeb swojej skóry. 

Toniki DIY do cery suchej

Tonik do cery suchej poza właściwościami tonizującymi powinien dodatkowo nawilżać i regenerować skórę, działać zmiękczająco i przeciwzapalnie. Jeśli masz cerę suchą, na bazę toniku wybierz hydrolat różany, hydrolat geraniowy, hydrolat bananowy, hydrolat malinowy. Do hydrolatu dodaj wybrane składniki aktywne:

Tonik DIY do cery tłustej i trądzikowej 

Tonik do cery tłustej i trądzikowej powinien dodatkowo nawilżać, oczyszczać skórę, regulować produkcję sebum, działać przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Tonik do cery tłustej i trądzikowej może wykazywać także właściwości złuszczające, za które odpowiadają np. kwasy kosmetyczne. Idealnym hydrolatem do Twojego toniku do cery tłustej i trądzikowej będzie hydrolat z czystka, hydrolat szałwii, hydrolat kadzidłowca, hydrolat z werbeny, hydrolat jałowcowy, hydrolat cytrynowy. Do toniku możesz dodawać następujące składniki:

Toniki DIY do cery wrażliwej i naczynkowej

Cera naczynkowa i wrażliwa wymaga kosmetyków o działaniu kojącym, łagodzącym, regenerującym i wzmacniającym naczynia krwionośne. Świetnie sprawdzi się tu hydrolat z kocanki włoskiej, hydrolat z czarnej porzeczki, hydrolat oczarowy, hydrolat rumiankowy czy hydrolat z ogórka. Swój tonik do cery wrażliwej i naaczynkowej wzbogać o: 

dodawanie składnika aktywnego do toniku DIY

Toniki DIY do cery dojrzałej 

Do cery dojrzałej polecane są toniki złuszczające i nawilżające oraz wygładzające. Na bazę toniku możesz wybrać: hydrolat różany, hydrolat z opuncji figowej, hydrolat z nasion marchwi lub hydrolat z zielonej herbaty. Do toniku przeznaczonego dla cery dojrzałej możesz dodać:

Jak zrobić tonik DIY?

Zrobienie własnego toniku DIY jest niezwykle proste. Nie wymaga od Ciebie specjalnych umiejętności, ani dużego nakładu czasu. Wystarczy wymieszać ze sobą kilka składników i tonik jest gotowy. Korzyści z domowej produkcji toniku jest wiele. Sam wybierasz składniki odpowiednie dla Twojej skóry i personalizujesz swój produkt dokładnie tak, jak chcesz. Możesz decydować o właściwościach i zapachu produktu. Możesz zrobić ilość na próbę, idealną do przetestowania produktu lub wykorzystać sprawdzoną recepturę z naszej bazy receptur i zrobić tonik, który wystarczy Ci na dłużej.  Aby pokazać Ci, jak tworzyć toniki DIY, wybraliśmy recepturę, z którą na pewno sobie poradzisz. Tonik na bazie hydrolatu różanego z ekstraktem z jabłka będzie odpowiedni do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej, a także normalnej. Tonik nie zawiera alkoholu i jest delikatny dla skóry.

co jest potrzebne, aby przygotować tonik DIY

Akcesoria potrzebne do zrobienia toniku DIY

Zanim przystąpisz do robienia toniku DIY, przygotuj swoje miejsce pracy oraz niezbędne akcesoria. Pamiętaj o dokładnym umyciu i dezynfekcji rąk oraz akcesoriów, których będziesz używał do domowej produkcji toniku.

Pamiętaj!

Dezynfekcja oraz zachowanie sterylności to podstawowe zasady tworzenia kosmetyków DIY mające niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo oraz czystość mikrobiologiczną Twojego kosmetyku.

Składniki na 50 g toniku DIY z ekstraktem z jabłka

Jak zrobić tonik DIY - krok 1. 

Na wadze ustaw zlewkę i wciśnij przycisk TARA. Odważ w zlewce hydrolat różany i wodę.

odważanie hydrolatu do domowego toniku

Jak zrobić tonik DIY - krok 2.

Do hydrolatu i wody dodaj glicerynę, ekstrakt z jabłka i eco - konserwant. Całość dokładnie wymieszaj.

dodawanie składników aktywnych do toniku

Jak zrobić tonik DIY - krok 3.

Na koniec dodaj mleczan sodu w celu regulacji pH Twojego toniku i jeszcze raz wymieszaj.

Jak zrobić tonik DIY - krok 4.

Gdy wyregulujesz pH, tonik jest gotowy. Przelej kosmetyk do butelki z atomizerem. Opisz etykietę i naklej na butelkę. Dokładnie oczyszczoną skórę stonizuj płynem za pomocą wacika kosmetycznego lub spryskując bezpośrednio skórę twarzy, szyi i dekoltu.

przelewanie domowego toniku do opakowania

Jak wyregulować pH toniku?

Jeśli planujesz stworzyć własną recepturę na tonik, pamiętaj, że aby tonik spełniał swoją funkcję, musi mieć odpowiedni poziom pH. pH toniku powinno być lekko kwaśne i wynosić ok. 5,5. Regulacja pH to wbrew pozorom prosta czynność. pH toniku możesz regulować poprzez dodanie niewielkiej ilości rozcieńczonego (10%) kwasu mlekowego lub kwasu cytrynowego (obniżenie pH w stronę odczynu kwaśnego) lub poprzez dodanie niewielkiej ilości wodorowęglanu sodu lub mleczanu sodu, co prowadzi do podwyższenia pH (w stronę odczynu zasadowego).

Pomiar pH możesz wykonać posługując się papierkiem wskaźnikowym - bibułką nasączona odpowiednim wskaźnikiem (indykatorem) zmieniającymi barwę papierka w zależności od pH kosmetyku. Po zwilżeniu papierka i zmianie jego koloru porównaj kolor ze skalą wzorcową, umieszczoną na opakowaniu. Tego typu pomiar pozwala określić przybliżoną wartość pH z dokładnością do 1–2 jednostek a w przypadku papierków dwukolorowych (dual) nawet o 0,3-0,5 wartości. Papierki do regulacji pH możesz kupić w naszym sklepie.

jak mierzyć pH toniku

Konserwant jako składnik toniku DIY - czy jest potrzebny?

Podstawowym składnikiem toników jest woda lub/i hydrolat, czyli substancje wodne, które są idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i mikroorganizmów, jak pleśń czy grzyby. Aby zachować świeżość, trwałość i bezpieczeństwo stosowania toniku DIY konieczne jest dodanie konserwantu. W naszej ofercie znajdziesz konserwanty pochodzenia naturalnego, w proszku i płynne, dopuszczone do użytku i certyfikowane przez organizację COSMOS. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat stosowania konserwantów w kosmetykach naturalnych zajrzyj do artykułu: Konserwanty w kosmetykach naturalnych. Czy są potrzebne? Pełną ofertę konserwantów znajdziesz w kategorii składników Konserwanty naturalne

Jak przechowywać tonik DIY?

Toniki zawierające konserwant przechowuj w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła i światła. Tonik jest zdatny do użytku przez okres ok. 2 miesięcy. Napisz datę ważności na opakowaniu i zużyj przed końcem terminu.

Regularne tonizowanie skóry to jeden z filarów świadomej pielęgnacji twarzy. Prawidłowo oczyszczona, a następnie stonizowana skóra pozwoli Ci cieszyć się zdrową, pełną blasku skórą. Odpowiednio dobrany do Twoich potrzeb tonik lub hydrolat sprawi, że kosmetyki takie, jak krem czy serum wykażą lepszą skuteczność. Zachęcamy Cię do robienia własnych toników DIY, gdyż są bardzo proste w przygotowaniu i możesz je dowolnie personalizować. Zajrzyj do naszej bazy receptur na toniki DIY, gdzie znajdziesz mnóstwo gotowych przepisów i inspiracji na naturalne toniki DIY bez alkoholu. 

domowy tonik z ekstraktem z jabłka

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Tonik z kwasem migdałowym 5% i kwasami PHA 10%
Tonik z kwasem migdałowym 5% i kwasami PHA 10%

Receptura na tonik DIY z kwasem migdałowym i PHA. Kwas migdałowy należy do grupy kwasów AHA. Działa dwukierunkowo: złuszcza wierzchnią warstwę naskórka, poprawiając tym samym koloryt skóry, a także wykazuje działanie antybakteryjne, co sprawia, iż łagodzi stany zapalne i zmiany trądzikowe. Kwasy PHA nawilżają, przyspieszają regenerację komórek. Tonik o działaniu złuszczającym polecany do pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej, mieszanej, cery z przebarwieniami i bliznami oraz dojrzałej.

Wskazania: Przebarwienia, Rozszerzone pory, Trądzik
Poziom trudności:
średni
Składniki na 50 g do butelki 50 ml :
(75%) 37.5 g Woda destylowana
(5%) 2.5 g Kwas migdałowy
(5%) 2.5 g Kwas laktobionowy
(5%) 2.5 g Glukonolakton
(10%) 5 g Mleczan sodu 60%
Jak zrobić tonik do twarzy DIY? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jak zrobić tonik do twarzy DIY?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.