Rodzaje cery - Jak rozpoznać typ cery
Skuteczna pielęgnacja to pielęgnacja dopasowana do potrzeb poszczególnych typów cery. Rodzaj cery zależy od uwarunkowań genetycznych, stylu życia, pielęgnacji, diety i wielu innych czynników. O tym, jak rozpoznać i jak pielęgnować poszczególne typy cery dowiesz się z naszego artykułu.
Jak określić swój typ cery?
By określić swój typ cery, należy ją uważnie obserwować. Przyjrzyj się, czy i jak skóra reaguje na wpływ czynników atmosferycznych (zmiany temperatur, mróz, wiatr, upał), zmianę wody stosowanej do mycia, nowe kosmetyki. Zwróć uwagę na takie objawy, jak: zaczerwienienie, rozszerzone naczynka, rumień, nadmierne błyszczenie, obecność rozszerzonych porów, zaskórników i krostek, uczucie ściągnięcia, suchości, delikatne łuszczenie się naskórka. Oceń, czy Twój naskórek jest cienki, czy raczej pogrubiony i opisz koloryt skóry.
Wyróżniamy cztery podstawowe typy cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Oprócz nich - biorąc pod uwagę problemy natury dermatologicznej - wyróżnimy dodatkowo cerę wrażliwą, trądzikową i naczynkową. Zmiany zachodzące w skórze wraz z wiekiem definiują kolejny typ cery – cerę dojrzałą. Każdy rodzaj cery wymaga nieco innej pielęgnacji. Cechą wspólną dla wszystkich rodzajów cery jest potrzeba dokładnego oczyszczania i nawilżania.
Cera normalna
Cera normalna zdarza się dość rzadko. Najczęściej obserwuje się ją u dzieci. Cera normalna jest miękka, gładka, jędrna, pozbawiona zaskórników. Ma jednolity, zdrowy koloryt, jest naturalnie promienna, nie błyszczy od nadmiaru sebum. Nie przeświecają przez nią naczynia krwionośne, nie obserwujemy na niej przebarwień. Szczęśliwym posiadaczom cery normalnej obce jest uczucie podrażnienia, szczypania, dyskomfortu itd.
Jak pielęgnować cerę normalną?
Cera normalna to dla wielu osób marzenie i niedościgniony ideał. Jeśli jesteś w grupie szczęśliwców posiadających cerę normalną pamiętaj o tym, by ją dokładnie oczyszczać. Cera normalna (jak i każdy inny typ cery) powinna być wieczorem dokładnie oczyszczona z resztek makijażu, pyłów, kurzu i wszelakich zanieczyszczeń osadzających się na niej w ciągu dnia. Do demakijażu stosuj płyny micelarne zawierające łagodne surfaktanty i pielęgnujące hydrolaty. Drugim filarem pielęgnacji cery normalnej jest nawilżanie.
By zatrzymać ten idealny stan na dłużej, warto dbać o kondycję cery normalnej i przeciwdziałać zmarszczkom aplikując kremy DIY zawierające:
- potrójny kwas hialuronowy,
- algi morskie bogate w składniki o działaniu przeciwstarzeniowym,
- antyoksydanty: witaminę E, witaminę C, bioferment z aceroli, ekstrakt z zielonej herbaty, olej z nasion rokitnika,
- olej arganowy,
- olej konopny ekologiczny,
- olej z nasion dzikiej róży,
- pseudokolagen – roślinny kolagen,
- olej z nasion chia zimnotłoczony,
- koenzym Q10 plus E,
- olej z opuncji figowej ekologiczny.
Cera sucha
Charakterystyczne objawy cery suchej to szorstkość, chropowatość, łuszczenie się, zaczerwienienie. Cerze suchej towarzyszy uczucie ściągnięcia, pieczenia, świądu. Skóra sucha boryka się z problemem spadku elastyczności i zwiększonej podatności na niekorzystny wpływ czynników środowiska zewnętrznego (bakterii, alergenów, środków chemicznych, czynników atmosferycznych itp.). Suchość skóry towarzyszy wielu dermatozom, nasila się wraz z wiekiem, może nasilać się wraz ze zmianami pór roku.
Prawie 20% wody obecnej w organizmie znajduje się w skórze, z czego 60-70% w warstwie skóry właściwej. Główne przyczyny suchości skóry to niedobór NMF - naturalnego czynnika nawilżającego i lipidów płaszcza hydrolipidowego naskórka. NMF jest mieszaniną związków higroskopijnych, dzięki którym możliwe jest wiązanie wody przez korneocyty (komórki naskórka). W skład NMF wchodzą m.in. mocznik, mleczany, aminokwasy, cukry, amoniak, jony sodowe, potasowe, magnezowe i wapniowe.
Płaszcz hydrolipidowy to zlokalizowana na powierzchni naskórka mieszanina di- i trójglicerydów, kwasów tłuszczowych, skwalenu, cholesterolu i ceramidów. Ceramidy są szczególnie istotnym elementem bariery lipidowej naskórka. Ceramidy zapewniają spoistość i szczelność naskórka, biorą udział w procesie różnicowania keratynocytów (proces w trakcie którego keratynocyty ulegają przemianie z żywych komórek warstwy podstawnej naskórka do martwych, podlegających złuszczaniu komórek warstwy rogowej), pełnią rolę przekaźników międzykomórkowych.
Oba opisane mechanizmy (NMF i płaszcz hydrolipidowy) utrzymują stały poziom nawilżenia warstwy rogowej naskórka - około 13%. Gdy ilość wody spada poniżej 10%, pojawiają się pierwsze oznaki suchości skóry. Powstawaniu problemu suchej skóry sprzyjają również czynniki środowiska zewnętrznego, takie jak suche powietrze w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem czy klimatyzacją, wpływ promieniowania słonecznego, chlorowana woda, agresywne detergenty, mroźne powietrze, zbyt mała ilość pitej dziennie wody.
Jak pielęgnować cerę suchą?
Pielęgnacja cery suchej powinna polegać na regularnej aplikacji substancji o charakterze humektantów (wiążących wodę w naskórku) i olejów naturalnych, dostarczających ceramidów i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) odbudowujących warstwę lipidów naskórka. Szczególnie istotne są oleje dostarczające kwasów linolowego i linolenowego – prekursorów ceramidów w naskórku. Zaliczają się do nich: olej z wiesiołka, olej z ogórecznika ekologiczny, olej awokado, olej makadamia zimnotłoczony, czy olej jojoba.
W kremach DIY do cery suchej nie powinno zabraknąć:
- gliceryny,
- propanediolu,
- potrójnego kwasu hialuronowego,
- mocznika,
- biofermentu z alg morskich,
- sorbitolu,
- mleczanu sodu,
- d-pantenolu,
- Hydromanilu – mieszaniny polisacharydów wiążących wodę w naskórku.
Pielęgnacja cery suchej wymaga regularności. Krem na dzień i krem na noc to obowiązkowy element pielęgnacji. Co kilka dni warto sięgnąć również po olejek. Olejek do twarzy DIY aplikujemy punktowo na szczególnie przesuszone, łuszczące się partie twarzy. Do przygotowania olejku do twarzy polecamy m.in.: olej migdałowy, skwalan, oleje z wiesiołka i ogórecznika, witaminę A retinol, witaminę E, olej z alg Laminaria.
Cera tłusta
Cera tłusta charakteryzuje się przede wszystkim nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły łojowe, skutkującym nieestetycznym błyszczeniem się. Występuje zwłaszcza u osób młodych, częściej u mężczyzn niż kobiet. Cera tłusta często predysponuje do rozwoju trądziku pospolitego. Cechy cery tłustej oprócz nieestetycznego błyszczenia to: pogrubiony naskórek, rozszerzone pory, ziemisty koloryt, obecność zaskórników. Cera tłusta, mimo że przysparza wielu problemów ma też jedną istotną zaletę – zmarszczki uwidaczniają się później niż przy cerze suchej czy normalnej.
Jak pielęgnować cerę tłustą?
Pielęgnacja cery tłustej powinna polegać przede wszystkim na oczyszczaniu i aplikowaniu składników regulujących pracę gruczołów łojowych. Nadmierne wytwarzanie łoju często, paradoksalnie jest efektem przesuszenia skóry. Dlatego przy cerze tłustej (podobnie jak przy pozostałych typach cery) istotne jest regularne nawilżanie. By skórę prawidłowo nawilżyć, dostarczaj jej składników wiążących wodę w naskórku i zapobiegających transepidermalnej ucieczce wody.
Do mycia skóry tłustej używaj żeli bazujących na łagodnych surfaktantach takich jak glukozyd decylowy, czy bazowy żel do mycia ekologiczny. Żel do mycia twarzy wzbogać np. hydrolatem oczarowym ekologicznym lub hydrolatem z czystka ladanowego.
Do pielęgnacji cery tłustej (podobnie jak w przypadku cery trądzikowej) polecane są:
- ekstrakt z wierzby białej – ekstrakt jest źródłem pochodnych kwasu salicylowego delikatnie złuszczających martwy naskórek, zapobiegających powstawaniu zaskórników;
- olejek drzewa herbacianego, działający przeciwbakteryjnie i regulujący pracę gruczołów łojowych,
- azeloglicyna - działa złuszczająco i nawilżająco,
- glinka zielona Illite i francuska glinka zieloną Montmorillonite – regularnie stosowane maseczki z zieloną glinką matują skórę, regulują pracę gruczołów łojowych, dogłębnie oczyszczają pory, wygładzają i ujednolicają koloryt naskórka,
- witamina B3 - niacynamid – stosowana w kremach i żelach DIY w stężeniu 4% skutecznie ogranicza wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe,
- kwas migdałowy – złuszcza martwy naskórek, działa przeciwtrądzikowo i antybakteryjnie.
Cera mieszana
Cera mieszana charakteryzuje się wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych w tzw. strefie T – czoło, nos i broda. Na obszarze policzków z kolei obserwuje się cechy skóry normalnej lub suchej. Z jednej strony ma tendencję do łojotoku, z drugiej do nadwrażliwości, łuszczenia się, wrażenia ściągnięcia i dyskomfortu.
Jak pielęgnować cerę mieszaną?
Cera mieszana jest bardzo trudna w pielęgnacji. W strefie T potrzebuje składników regulujących wydzielanie łoju, na policzkach składników nawilżających, łagodzących. Przy cerze mieszanej sprawdzą się szybko wchłaniające się oleje roślinne, nie pozostawiające wrażenia tłustości. Do takich olejów zaliczamy np. skwalan, olej jojoba, olej z czarnej porzeczki, olej perilla (z pachnotki).
Nadmierne wydzielanie sebum to często efekt przesuszenia skóry. Cera mieszana potrzebuje przede wszystkim nawilżenia. Potrójny kwas hialuronowy, d-pantenol, azeloglicyna to must have kosmetyków DIY do cery mieszanej.
Przy cerze mieszanej sprawdzi się:
- peeling z kwasem migdałowym,
- maseczki z algami morskimi,
- maseczki glinkowe,
- intensywnie nawilżające serum,
- nawilżające i odświerzające mgiełki na bazie hydrolatów.
Inne typy cery
Cera wrażliwa
Cara wrażliwa reaguje uczuciem kłucia, pieczenia, ściągnięcia i zaczerwieniania na wiele czynników m.in. chlorowaną wodę, skoki temperatur, suche powietrze, nowe nietestowane dotąd kosmetyki. Jest cerą trudną w pielęgnacji, nie sprzyja jej zanieczyszczenie środowiska i wszechobecne substancje chemiczne. W ostatnich latach kosmetolodzy i dermatolodzy obserwują coraz więcej pacjentów skarżących się na objawy cery wrażliwej. Problemy cery wrażliwej wynikają z uszkodzonej bariery naskórkowej, przepuszczającej do wnętrza skóry czynniki chemiczne, alergeny, bakterie itd.
Cera wrażliwa potrzebuje ukojenia i uszczelnienia bariery naskórkowej, uzupełnienia lipidów płaszcza hydro-lipidowego naskórka i utworzenia na skórze okluzyjnej, ochronnej warstwy zatrzymującej wodę w naskórku.
W kosmetykach DIY do cery wrażliwej nie może zabraknąć:
- alantoiny,
- d-pantenolu,
- bisabololu,
- glinki białej Montmorillonite,
- skwalanu z trzciny cukrowej,
- hydrolatu bławatkowego,
- hydrolatu rumianku rzymskiego i ekstraktu z rumianku,
- hydrolatu lipowego,
- żelu z aloesu,
- ekstraktu z prawoślazu (Marshmallow)
Cera naczynkowa
Skóra naczynkowa według podręcznikowej definicji to skóra twarzy, szyi i dekoltu, na której okresowo lub stale obserwuje się zmiany naczyniowe takie jak teleangiektazje (potocznie określanej jako „pajączki”) i rumień. Rumień jest początkowo przemijający z czasem staje się rumieniem utrwalonym. Zmianom naczyniowym towarzyszy uczucie kłucia, pieczenia, ściągnięcia skóry. Obecne od dłuższego czasu, utrwalone teleangiektazje i rumień niosą ryzyko powstawania zmian zapalnych – grudek, krostek i obrzęków. Cera naczyniowa pozbawiona odpowiedniej pielęgnacji stanowi punkt wyjścia do trudnej do wyleczenia, przewlekłej choroby jaką jest trądzik różowaty.
Wśród przyczyn powstawania objawów cery naczyniowej wymienia się:
- nieprawidłowości budowy tkanki łącznej naczyń krwionośnych,
- zaburzenia krążenie krwi w skórze,
- nieprawidłowości budowy ścian naczyń krwionośnych,
- dysfunkcje skóry jako bariery ochronnej,
- nadmierną ekspozycję skóry na wpływ czynników środowiska zewnętrznego,
- predyspozycje genetyczne.
Objawy cery naczyniowej pojawiają się zwłaszcza pod wpływem:
- stresu i silnych emocji,
- czynników atmosferycznych (mroźne powietrze, zimny wiatr, skoki temperatur itp.),
- spożywania alkoholu,
- spożywania gorących i ostrych potraw,
- zaburzeń hormonalnych związanych np. z okresem menopauzy.
Pamiętaj!
Przy cerze naczyniowej bardzo ważna jest prewencja, zapobieganie nasilaniu się objawów i unikanie czynników wywołujących lub zaostrzających rumień i teleangiektazie. Prawidłowa pielęgnacja cery naczyniowej polega na przestrzeganiu następujących zasad:
- Unikaj gorących kąpieli.
- Unikaj mechanicznych peelingów i wszelkich zabiegów powodujących mechaniczny ucisk, tarcie cery.
- Zamiast peelingów mechanicznych stosuj peelingi enzymatyczne, np. z enzymem z dyni.
- Zrezygnuj z kosmetyków z wysoką zawartością kwasów owocowych.
- Twarz myj letnią, nigdy gorącą wodą i delikatnym żelem myjącym, unikaj mydła.
- Do osuszania twarzy nie używaj szorstkich ręczników, nie pocieraj twarzy.
- Unikaj sauny i intensywnego wysiłku fizycznego.
- Unikaj ostrych potraw, mocnej kawy.
- Pamiętaj o ochronie cery przed wpływem promieniowania UV.
Cera naczyniowa potrzebuje kosmetyków o działaniu nawilżającym, łagodzącym, kojącym, poprawiającym mikrocyrkulację krwi w skórze. Cera naczyniowa jest bardzo wrażliwa. Potrzebuje składników które ukoją i złagodzą podrażnienia (alantoina, d-pantenol, bisabolol). Do pielęgnacji cery naczyniowej używaj składników które będą wzmacniać ścianki naczyń krwionośnych, uszczelniać naczynka krwionośne, wspomagać barierę lipidową naskórka i poprawiać strukturę skóry tak by zmiany naczyniowe były mniej widoczne.
Do kremów DIY dla cery naczyniowej polecane są:
- witamina C,
- różowa i czerwona glinka,
- macerat arniki ekologiczny,
- kompleks na naczynka zawierający ekstrakty z ruszczyku, cytryny i nawłoci,
- ekstrakt z wąkroty azjatyckiej (Centella),
- ekstrakt z kasztanowca,
- ekstrakt z arniki,
- hydrolat oczarowy,
- hydrolat kadzidłowca,
- hydrolat z krwawnika ekologiczny,
- francuska glinka różowa (Montmorillonite),
- glinka czerwona Montmorillonite.
Cera trądzikowa
Z problemem trądziku boryka się ponad 80% nastolatków. Trądzik jest chorobą aparatu włosowo-łojowego związaną z nadmiernym wytwarzaniem łoju przez gruczoły łojowe, zablokowaniem ujść gruczołów łojowych i infekcją bakteryjną wywoływaną przez bakterie Propionibacterium acnes. Trądzik można rozpoznać na skórze po obecności zaskórników otwartych i zamkniętych, krost i torbieli ropnych. Lekarze wyróżniają kilka rodzajów trądziku m.in. zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy, ropowiczy.
Z uwagi na nadprodukcję łoju cera trądzikowa jest jednocześnie cerą tłustą. Zaskórniki powstają wskutek nadmiernego rogowacenia ujść gruczołów łojowych, czyli nagromadzenia zbyt dużej ilości martwych komórek naskórka w okolicach ujść gruczołów łojowych. Wydzielina łojowa nie może wydostać się na powierzchnię naskórka, zalega w kanaliku łojowym i tak tworzą się zaskórniki. Zaskórniki mogą być otwarte (mają ciemna barwę) i zamknięte (są wypełnione treścią ropną, mogą przekształcać się w grudki, krostki i guzki).
Przygotowując kosmetyki DIY do pielęgnacji cery trądzikowej wybieraj składniki które będą:
- regulować florę bakteryjną skóry,
- ograniczać widoczność zaskórników,
- odblokowywać i oczyszczać pory,
- hamować wydzielanie sebum,
- regulować proces powstawania zaskórników,
- złuszczać naskórek,
- regenerować i nawilżać,
- matowić skórę.
Składniki polecane do pielęgnacji cery trądzikowej to:
- kwas azelainowy i azeloglicyna,
- kwas migdałowy,
- enzym z dyni,
- hydrolat z czystka ladanowego ekologiczny,
- hydrolat z szałwii lekarskiej ekologiczny,
- hydrolat rozmarynowy ekologiczny,
- hydrolat tymiankowy,
- francuska glika zielona Montmorillonite,
- glinka zielona Illite,
- węgiel aktywny bambusowy,
- ekstrakt z wierzby białej.
Cera dojrzała
Wraz z upływem lat w skórze dochodzi do spowolnienia i ograniczenia wytwarzania kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, degradacji siatki kolagenowej, spadku napięcia skóry. Następstwem tych procesów są zmarszczki. Procesy starzenia się skóry najszybciej uwidaczniają się na skórze wokół oczu. Cienka i delikatna skóra okolic oczu, otaczająca mięśnie mimiczne, a przez to stale narażona na skurcze i rozkurcze, już około 30 r.ż. pokrywa się siateczką zmarszczek mimicznych.
Typowe cechy skóry dojrzałej to: pogłębiające się zmarszczki, spadek elastyczności, ścieńczenie naskórka, opadanie owalu twarzy, przebarwienia, szary koloryt, suchość i szorstkość naskórka.
Skórę dojrzałą trzeba przede wszystkim nawilżać. Wybieraj składniki które będą wiązać wodę w naskórku i zapobiegać transepidermalnej ucieczce wody. Wraz z wiekiem skóra traci swą naturalną warstwę lipidową, stąd ważne jest by kosmetyki DIY pozostawiały na powierzchni skóry ochronną warstewkę. W tej roli sprawdzają się woski kosmetyczne i naturalne oleje bogate w NNKT. Ważnym elementem pielęgnacji skóry dojrzałej jest stymulowanie fibroblastów do wytwarzania kolagenu i elastyny. Przykładem zabiegu pobudzającego pracę komórek skóry są peelingi z kwasami AHA np. kwasem migdałowym. Jedną z przyczyn starzenia się skóry jest działalność wolnych rodników, stąd kosmetyki DIY do skóry dojrzałej powinny zawierać antyoksydanty.
Lista najważniejszych składników, które powinny się znaleźć w kosmetykach DIY do pielęgnacji cery dojrzałej:
- kwas hialuronowy,
- witamina A retinol,
- witamina C,
- witamina E,
- pseudokolagen – roślinny kolagen,
- koenzym Q10 w proszku,
- Tens’Up – połączenie polisacharydów zapewniające efekt liftingu skóry,
- Vitasource – ekstrakt z tarczycy bajkalskiej, poprawiający jędrność i elastyczność skóry,
- algi morskie,
- hydrolat różany,
- ekstrakt z zielonej herbaty ekologiczny,
- ekstrakt z róży stulistnej.