Rodzaje cery - Jak rozpoznać typ cery

Precyzyjna diagnostyka typu/rodzaju cery odgrywa kluczową rolę w jej prawidłowej pielęgnacji. Niestety zadanie to, choć wydaje się być łatwym, często wykonujemy nieprawidłowo. W konsekwencji przetłuszczamy i tak już tłuste miejsca bądź wysuszamy obszary wymagającą intensywnego nawilżenia. Co jest przyczyną błędów w ocenie naszej skóry?

Rodzaje cery - Jak rozpoznać typ cery

Jakie czynniki mają wpływ na typ cery?

Przede wszystkim pamiętajmy, że prosta klasyfikacja cery do jednej konkretnej grupy (cera tłusta, sucha, mieszana) nie jest możliwe. Skóra twarzy większości z nas składa się z kilku rodzajów cery. Ponad to, poza samą kwestią ilości wydzielanego na powierzchnię skóry sebum pojawiają się cechy towarzyszące tj. wrażliwość skóry, unaczynienie, skłonność do przebarwień, czy też do powstawania zmian skórno-naskórkowych.

Występowanie 2-3 rodzajów cery na jednej twarzy jest zjawiskiem częstym. Do tego niejednokrotnie dochodzą znamiona cer problemowych (trądzik różowaty, trądzik pospolity, cera naczyniowa, przebarwienia pozapalne, zaskórniki). Nie bez znaczenia jest również nasz wiek, ekspozycja na promieniowanie UV, czy też środowisko, w jakim przebywamy (dym nikotynowy, smogi, fotosmogi).

Odpowiedni dobór kosmetyków staje się wówczas problemem złożonym, wymagającym działania wielokierunkowego. Wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji kosmetycznej powinno odbywać się w oparciu o wszystkie cechy naszej skóry, ze szczególnym uwzględnieniem tych najbardziej wymagających bądź dokuczliwych. Znajomość przyczyn pojawiających się problemów wydaje się być w każdym przypadku kluczowa. 

Jak określic swój typ cery?

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci samodzielnie ocenić rodzaje cery występujących na Twojej twarzy.

  1. Umyj buzię delikatnym preparatem myjącym, osusz ręcznikiem i nie stosując żadnego kosmetyku pielęgnacyjnego odczekaj od 30-45 minut.
  2. Po tym czasie dokładnie przyjrzyj się skórze. Oceń, w którym miejscu mocniej czujesz ściągnięcie i napięcie skóry (skóra sucha) oraz w których miejscach skóra swędzi i jest szorstka (skóra sucha-wrażliwa).
  3. Sprawdź, czy ujścia mieszków (pory) na Twojej skórze są rozszerzone, w którym miejscu są najmocniej widoczne oraz gdzie skóra tłuści się i błyszczy (cera tłusta).
  4. Oceń, czy kolor skóry jest równomierny oraz w których obszarach skóra wydaje się być cieńsza, uwidaczniając przebiegające pod nią naczynia krwionośne (cera naczyniowa). Spróbuj sobie przypomnieć, jak Twoja skóra reaguje na szybką zmianę temperatury lub wilgoci, spożywanie ostrych przypraw lub alkoholu. Pamiętaj, że skóra może być jednocześnie sucha na policzkach i przetłuszczająca się w tzw. strefie „T”. 

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka z glinki ghassoul do cery dojrzałej z zanieczyszczeniami
Maseczka z glinki ghassoul do cery dojrzałej z zanieczyszczeniami

Receptura DIY na maseczkę z glinki Ghassoul. Glinka zawiera regenerujący oraz seboststyczny krzem. Przyspiesza gojenie ran oraz stymuluje syntezę kolagenu. Olej z nasion czerwonej maliny działa nawilżająco, przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, pobudza regenerację skóry, wspomaga gojenie się ran, działa przeciwzaskórnikowo. Maska polecana do pielęgnacji cery dojrzałej, a jednocześnie zanieczyszczonej.

Wskazania: Rozszerzone pory, Suchość, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 15 g na jedną maseczkę :
(40%) 6 g Marokańska glinka Ghassoul EKOLOGICZNA
(46.67%) 7 g Woda destylowana
(13.33%) 2 g Olej z nasion czerwonej maliny
Rodzaje cery - Jak rozpoznać typ cery nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Rodzaje cery - Jak rozpoznać typ cery.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.